Pontos idő: 2024. április 20., szombat 15:17



Hozzászólás a témához  [ 231 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22 ... 24  Következő
 Fordított ozmózis (RO = Reverse Osmosis) 
Szerző Üzenet
Avatar

Csatlakozott: 2011. október 1., szombat 10:46
Hozzászólások: 1584
Tartózkodási hely: Eger
Have hard water?

Great, you do not have to add any baking soda and GH builder to your tank. Adding enough GH to bring the levels to 3-5 GH degrees will address higher light tank needs over a week's time. You can use SeaChem Equilibrium for this or a mix of CaCl2 (or CaSO4 although it is not as easy to dissolve into water) and MgSO4 at a 4:1 ratio to increase GH. You can add this without knowing what your GH is by adding 1 degree's worth after a weekly water change (or slightly less with less frequent water changes)

Plants prefer soft water? Not so, neither myself or other experience aquarist have found plants that are soft water dependent, although there may be a few exceptions out perhaps 300 species, it is safe to say that plants prefer harder water and there is research to show this is true, (Bowes 1985), (T. Barr, C. Christianson observations of clear hard water springs in Florida, USA and in Brazil). A few plants, about 5 or 6 or so species do seem to prefer softer water, but this is due to KH, GH seems to have little bearing as long as there is enough Ca and Mg. So the GH can be dosed a little higher if in doubt or if you want to check to see if that is causing an issue or not.
KH on the other hand does seem to influence these specific plants(most are not affected) to about 5-6 degrees. There is really no limit on how low the KH can be for good plant health, but it can make CO2 measurements trickier. There is a way around that though. Still, any plant can be grown at a KH of 5 and a GH of 5-10, or less. This would not be considered "soft" water, actually it would be ideal. Thus unless you desire to grow a few eclectic species, there is no need for RO, nor DI, carbon filtration of the tap water, but doing so will do no harm to the plants as long as there is enough GH for the plants and KH to determine CO2.

Water changes: use Python like bucket less water change systems, or DIY garden hose systems that attach to a faucet for draining a filling. Large diameter drain hoses make quick work for large tanks. Dedicated plumbing also can make the water change very easy. If the tank is far away from the faucet, a longer hose is all that’s needed. Hard plumbed systems and automatic water changers are commonly detailed on the web.

_________________
KépKépKépKép


2012. február 5., vasárnap 9:48
Profil Honlap
Avatar

Csatlakozott: 2011. szeptember 2., péntek 16:26
Hozzászólások: 571
Linket mutatnál?
Nagy előnye,hogy nem lesz vízköves az aki üvege.Az egyik ok amiért használom. ;)

_________________
KépKép


2012. február 5., vasárnap 9:20
Profil
Avatar

Csatlakozott: 2011. október 1., szombat 10:46
Hozzászólások: 1584
Tartózkodási hely: Eger
Nos, Tom Barr szerint semmivel nem jobb a lágy víz a keménytől.
Én eddig RO-t használtam, de most(kb. 1 hónapja) visszatértem a norm. csapvízhez és láss csodát semmi különbség a növénykék fejlődésében. :hogyis?:
Alig van néhány növényfaj, ami lágy víz "igényes". ;)

_________________
KépKépKépKép


2012. február 5., vasárnap 8:19
Profil Honlap
Avatar

Csatlakozott: 2011. augusztus 30., kedd 10:20
Hozzászólások: 343
Tartózkodási hely: Hódmezővásárhely
Egyes víztisztítóknál állítható az is, hogy savas vagy lúgos vizet szeretnél fogyasztani. A lúgost ugye a szervezetünk "elsavasodása" miatt szokták inni.
Azért én maradok inkább a zöld Tuborgnál... :D

_________________
Bonus iudex damnat improbanda, non odit.
Kép Kép


2012. január 12., csütörtök 9:22
Profil Honlap

Csatlakozott: 2011. szeptember 21., szerda 10:11
Hozzászólások: 24
Tartózkodási hely: Budapest IV.
KaZe írta:
egedzs írta:
Én azt hallottam, hogy az ivóvízhez vissza kell sózni, lúgosítani a RO vizet.
Létezi olyan "konyhai" RO készülék, ami csappal átkapcsolható ivásra előállított vagy tiszta RO vízre?

Én nem tartom indokoltnak az ivásra szánt RO víz visszasózását már csak azért sem, mert bizony lényegesen magasabb az átlag napi sófogyasztásunk, ergó a RO visszasózása nélkül is elfogyasztjuk a "szükséges" só mennyiségét. Bár ha valaki fénydiétán van, vagyis kizárólag a fényből táplálkozik, ott bizony már indokolt lesz a RO visszasózás. :) Bár akkor már ködös emlékeim szerint arra is figyelni kell, hogy kálium vagy nátrium alapú sót használunk, mert nem mindegy.

A só alatt, ásványi sókat értettem, nem konyhasót. Anyósomék konyhai ozmo készüléke PH9-s vizet állít elő. Nem tudom ez miért jó, de biztos nem véletlen. Akváriumba ez a víz használhatatlan.


2012. január 11., szerda 13:09
Profil
Avatar

Csatlakozott: 2011. március 31., csütörtök 13:24
Hozzászólások: 685
Tartózkodási hely: Eger
egedzs írta:
Én azt hallottam, hogy az ivóvízhez vissza kell sózni, lúgosítani a RO vizet.
Létezi olyan "konyhai" RO készülék, ami csappal átkapcsolható ivásra előállított vagy tiszta RO vízre?

Én nem tartom indokoltnak az ivásra szánt RO víz visszasózását már csak azért sem, mert bizony lényegesen magasabb az átlag napi sófogyasztásunk, ergó a RO visszasózása nélkül is elfogyasztjuk a "szükséges" só mennyiségét. Bár ha valaki fénydiétán van, vagyis kizárólag a fényből táplálkozik, ott bizony már indokolt lesz a RO visszasózás. :) Bár akkor már ködös emlékeim szerint arra is figyelni kell, hogy kálium vagy nátrium alapú sót használunk, mert nem mindegy.

_________________
Kép


2012. január 11., szerda 12:31
Profil
Adminisztrátor

Csatlakozott: 2010. január 14., csütörtök 20:30
Hozzászólások: 16084
egedzs írta:
Én azt hallottam, hogy az ivóvízhez vissza kell sózni, lúgosítani a RO vizet.
Létezi olyan "konyhai" RO készülék, ami csappal átkapcsolható ivásra előállított vagy tiszta RO vízre?

Most vettem észre a kérdésedet .. bocs. :oops:
Nem tudok ilyen készülékről , de nagyon egyszerűen megoldható.
Egy csapos elosztó beszerelése megoldja a gondot .

_________________
Kép


2012. január 5., csütörtök 19:27
Profil

Csatlakozott: 2011. szeptember 21., szerda 10:11
Hozzászólások: 24
Tartózkodási hely: Budapest IV.
Én azt hallottam, hogy az ivóvízhez vissza kell sózni, lúgosítani a RO vizet.
Létezi olyan "konyhai" RO készülék, ami csappal átkapcsolható ivásra előállított vagy tiszta RO vízre?


2011. november 10., csütörtök 10:34
Profil
Avatar

Csatlakozott: 2011. március 31., csütörtök 13:24
Hozzászólások: 685
Tartózkodási hely: Eger
kovka76 írta:
Ezek szerint akinek nincs Ozmo: az már nem is akvakertész?

Ez így elég sarkos kijelentés. Remek példának ott van N-dee kolléga, aki a 2009-es akváriumával első lett. Ott még szó nem volt ozmóról és mégis azt mondanám rá, hogy akvakertész a lelkem. :)
Nem attól lesz valaki akvakertész, hogy ozmója van, meg a legszuperebb cuccai, olyanok, melyeket nem engedhetek/engedhetünk meg magunknak, nem.
Az ozmó csak egy kiegészítő a sok közül. Az ozmó azért fontos, mert vannak növények (a halakról nem is beszélve), melyek kifejezetten lágy vagy lágyabb vízben érzik jól magukat, a kemény csapvízben meg sem maradnak igazán, illetőleg megmaradnak, de csak vegetálnak és nem tudnak fejlődni. Az ozmóval pusztán csak azt próbáljuk elérni, hogy a növény eredeti életteréhez hasonlatos (mondjuk pl.) vízkeménységet érjünk el, mert ezzel (és a fénnyel, meg a tápozással, szűréssel, nyírással, tartással, halpárosítással, stb.) tudjuk a leginkább elérni, hogy a mi kis ökoszisztémánkban is jól érezze magát a növényünk ÉS növekedjen, gyarapodjon, dúsuljon, vagyis a kiegyensúlyozott növekedéséhez a lehető legoptimálisabb körülményeket tudjuk neki előállítani.
Van akvakertészkedés az ozmós világon tól is. Sokan egyáltalán nem használnak/használtak ozmó vizet, mitöbb azt sem tudják, mi az és mégis sikeresen tartanak szép és egészséges akváriumot. ;)

_________________
Kép


2011. október 28., péntek 8:30
Profil
Avatar

Csatlakozott: 2010. február 12., péntek 12:12
Hozzászólások: 261
Tartózkodási hely: Kaba
Ezek szerint akinek nincs Ozmo: az már nem is akvakertész?


2011. október 27., csütörtök 21:20
Profil
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 231 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22 ... 24  Következő

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás: