Pontos idő: 2024. április 24., szerda 19:19



Hozzászólás a témához  [ 4 hozzászólás ] 
 TDS kalkulátor 
Szerző Üzenet
Barkács Szaki
Avatar

Csatlakozott: 2010. február 9., kedd 19:24
Hozzászólások: 386
Tartózkodási hely: Létavértes - Debrecen
Köszönöm.
Megpróbálom a kis nanót ezzel a módszerrel navigálni.
Meglátjuk mi lesz.


2014. március 26., szerda 21:30
Profil
Adminisztrátor

Csatlakozott: 2010. január 14., csütörtök 20:30
Hozzászólások: 16084
Nagyon tetszik .
Gratulálok Krisztián !

_________________
Kép


2014. március 26., szerda 21:24
Profil
Avatar

Csatlakozott: 2010. március 13., szombat 10:53
Hozzászólások: 4153
Tartózkodási hely: Debrecen
Köszi Krisztián a téma más szögből való megnyitását.
Ennek is neki ülök figyelmesen elolvasva...
Papám imádlak a regényszerű nyitó hozzászólásidért.
Te véletlen nem tanár ember vagy?

_________________
Szeva, mizú?!Ha bármiben szívesen, csak szólj!Ha tudok segítek!Én is így teszem, erről szól a élet!Thanks...


2014. március 26., szerda 20:59
Profil
Barkács Szaki
Avatar

Csatlakozott: 2010. február 9., kedd 19:24
Hozzászólások: 386
Tartózkodási hely: Létavértes - Debrecen
Üdv !

Láttam van már egy TDS méréssel kapcsolatos topik, de talán ennek esetleg külön hasznát vehetitek majd.
Szóval ez leginkább azokat fogja érinteni, akik rendelkeznek TDS mérő készülékecskével... emellett ozmó vízzel
operálnak az akváriumban. Kezdőnek mondhatom magam ezen a területen is.
Kellő körültekintéssel a TDS műszer egészen hatékony és gyors tanácsadója lehet a növényes akvaristának abban az
esetben, ha a vizünk aktuális állapotát szeretnénk figyelemmel kísérni. Valamint gyorsan szeretnénk reagálni az ppm érték
változásaira. Aki nem tudja mire való annak nem én leszek az embere aki elmagyarázza.
Viszont hiányoltam egy olyan számolási lehetőséget, amivel kedvünkre igazgathatjuk az akváriumunk vizének ppm értékét.
Nem vagyok egy matek zseni, de ez még nekem sem volt túl bonyolult összehozni.
Szóval Excel-ben írtam egy kis kalkulátort, ami egy TDS mérő műszer segítségével egészen precíz vízcserékhez segíthet hozzá.
A file megnyitásához minimum Office 2003 programcsomag szükséges.

Elmondom emberi nyelven mire való.
Na szóval a TDS mérő nagy vonalakban azt csinálja, hogy megméri a víz ellenállását és egy kis automata hőmérséklet kompenzáció után
kiír egy értéket, ami azt mutatja, hogy mennyi nyalánkság van még a vízben a vízen kívül. Egy PPM értéket ír ki 0-9999 között.
Minél kisebb a szám, annál kevesebb egyéb összetevőt tartalmaz a víz. Ahogy nézegettem a csapból folyó vizek 200-400-ig mászkálnak kis hazánkban.
Jól látszik mire is való egy RO szűrő, mivel az enyémből 6 ppm-es víz csordogál.
Egy teszt alkalmával 1 liter "tiszta" RO vízhez hozzáadtam 0.5ml növénytápot és kapásból 6-ról 40-re ugrott ez a ppm érték.
Aki kizárólag csapvizet használ az akváriumának vizének cseréjére az szerintem arra tudja használni ezt a műszert, hogy a "tiszta" csapvizéhez a jelenlegi akvárium
vize már mennyi egyéb anyagot szedett össze. Esetleg ebből következtethet arra is, ha időszerű egy újabb vízcserét eszközölni.
Ezzel szemben aki RO vízzel operál, az annak is szemtanúja lehet, ha az alacsony PPM szintű vizébe már túl sok növénytápot adagolt és a hozzáadott
tápanyag szint már átlépett egy elméleti küszöböt, így fölösleges bele többet tenni vagy épp eljött az ideje a vízcserének.
Adott esetben az is tetten érhető, ha a növények és a biológiai szűrés tette a dolgát és evett a tápanyagokból illetve bomlás termékekből, így csökken a ppm érték.
Ez által tudhatjuk azt, ha újra érdemessé válik növénytáp adagolása.
Természetesen a ppm értéket más tényezők is befolyásolják. Egy friss bejáratós talaj vagy egy problémásabb kő is. Ezek meg tudják viccelni az embert.
Mindazon által egy frissen indított, nagyrészt RO vízzel feltöltött akváriumnál kitűnően látszik, miért nincs szükség kezdetben tápozásra és miért szükséges az átlagosnál
több vízcsere. A kalkulátor lehetőséget nyújt a folyamatos finomhangolásra.

Így néz ki egy ilyen műszer:

Kép

Hamar gondolkodóba ejtett, hogy ha tudom milyen a csapvizem ppm-je és milyen az ozmó vizem ppm-je, akkor külön mérés nélkül matematikailag kiszámolható e,
a kettő különböző arányú keveréséből, milyen ppm értékű víz keletkezik. Ennek igazi haszna akkor lenne, ha egy kalkulátor megmondá, hogy ha ennyit teszek ebből,
ennyit pedig abból, akkor mi is sül ki belőle. Na ezt tudja a kalkulátorom második fele.

Aztán ha már tudom hogy a vízcserénél használatos friss vizem ppm-je mennyi és megmérem mennyi az akváriumom "fáradt" vizének ppm-je, akkor a kalkulátor megmondja,
hogy a számunkra célul kitűzött értékhez mennyi friss vizet kell kicserélnünk.
Ez a kis Excel tábla kiszámolja.

Íme a kitöltetlen tábla. A felső része a vízcseréknél segít.
Az alja pedig a ozmó - csapvíz keverék számolásához nyújt segítséget.
A piros mezőkbe kell beírni az értékeket. A halvány zöld mező írja ki a végeredményt.
A tizedes értékeket nem pont-al kell elválasztani, hanem vessző-vel.

Kép

Nézzünk egy konkrét példát az alábbi táblázatban csapív - ozmó összekeverésére.
Tegyük föl van egy 10 literes kannánk.
Öntünk bele 7 liter csapvizet,
és 3 liter ozmó vizet.
Tudjuk hogy a csapvizünk ppm-je 270,
és az ozmónk 10-es vizet állít elő.
Akkor a kalkulátor már írja is, hogy 192-es vizet fogunk kapni, amit felhasználhatunk a vízcserénél.
Természetes külön a keveréket is megmérhetjük, de a kalkulátor ezt fölöslegessé teszi.

Kép

A kalkulátor első fele már konkrétabb céllal készült, amit a második példán vezetek le,
aminek hitelességét már a munkahelyi kis nanón teszteltem is több ízben:
Először is feltételezzük azt, hogy ennél az akváriumnál a ppm értéket 150 alatt szeretnénk tartani.
Mértünk egyet reggel és azt tapasztaltuk, hogy a ppm 166.
Beírjuk hogy az aksi nettó vízmennyisége 11,5 liter.
Tudjuk hogy a jelenlegi ppm 166.
A kannánkban a friss ozmó - csapvíz keverékünk 70 ppm-es.
Ha a friss víz mennyiségéhez (kicserélendő víz mennyisége) nullát írunk, akkor a vizünk olyan marad, amilyen volt, mert nem cseréltünk vizet.
Ha 1 litert írunk, akkor látjuk hogy 1 liternyi víz cseréjével, csak 157,65-re csökken a vizünk ppm-je.
Ha 2 litert írunk, akkor 149,30 amivel már el is értük a kívánt határt. Meg is van az eredmény.
Ha 3,5 litert cserélünk, akkor 136,78-ra húztuk le a ppm-et, amivel már több anyagot is kivontunk a vízből, mint akartunk.

Kép

Nos erre a való ez a kalkulátor.
Nem tudom ez hasznos e vagy sem. Az is lehet hogy hülyeség.
Mondják meg azok, akik már tapasztaltak a témában.
Ha mégis hasznosnak tartjátok, akkor használjátok egészséggel.

http://ddl2.data.hu/get/0/7550583/PPM_kalkulator.xls

http://data.hu/get/7550583/PPM_kalkulator.xls


2014. március 26., szerda 20:45
Profil
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 4 hozzászólás ] 

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  
cron