Pontos idő: 2024. április 24., szerda 14:39



Hozzászólás a témához  [ 94 hozzászólás ]  Oldal 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Következő
 Visszasózás. 
Szerző Üzenet
Sasszem
Avatar

Csatlakozott: 2011. október 16., vasárnap 10:32
Hozzászólások: 3725
Tartózkodási hely: Debrecen
Nagyon tetszett az írásod.

_________________
K.Tamás


2016. január 26., kedd 12:55
Profil
Sasszem
Avatar

Csatlakozott: 2014. december 16., kedd 17:43
Hozzászólások: 2694
Tartózkodási hely: Hajdúböszörmény
Igen, valszeg ezért van, gyanakodtam még arra a 6-10 msimensnyi oldott anyagra amit a RO nem szűr ki de nagyon kételkedtem benne. Csináltam egy 25 liter 500 tds vízért RO+salti azért megnyugtató eredményt kaptam, savas pH...2 nap pihi után is..úgyhogy a pont nálad van...FEL KELl KEVERNI a port használat előtt!!! Az meg hogy növényes vagy garnis akiba van-e jobb megoldás az a te " zenéd" lesz... ;)


2016. január 26., kedd 8:57
Profil

Csatlakozott: 2014. július 5., szombat 21:30
Hozzászólások: 155
Tartózkodási hely: Baranya megye
JANNUS333 írta:
A Sal.Shrimp...gh+ én is mértem már lúgos ph a ro víz visszasózásánál, de legtöbbször savasz, nem értek hozzá, nem tudom miért. Amúgy tetszik amit csinálsz csak így tovább, én sajna Ennyit tudok a témához fűzni egyenlőre
..


Azért mert nem homogén. Vannak benne nagyobb és kisebb kristályok egyaránt, ha nem keverjük össze mielőtt belekanalazunk, lehet, hogy hidrogénkarbonátban (azt gondolom, hogy van benne) gazdagabb részből merítünk, így a kH és a pH egyaránt magasabb lesz. Én minden használat előtt percekig forgatom a fiolát minden irányba, hogy összekeveredjen.

_________________
"Nincs kudarc, csak olyan siker, amiért még tenni kell."


2016. január 26., kedd 8:20
Profil
Sasszem
Avatar

Csatlakozott: 2014. december 16., kedd 17:43
Hozzászólások: 2694
Tartózkodási hely: Hajdúböszörmény
A Sal.Shrimp...gh+ én is mértem már lúgos ph a ro víz visszasózásánál, de legtöbbször savasz, nem értek hozzá, nem tudom miért. Amúgy tetszik amit csinálsz csak így tovább, én sajna Ennyit tudok a témához fűzni egyenlőre
..


2016. január 26., kedd 6:25
Profil

Csatlakozott: 2014. július 5., szombat 21:30
Hozzászólások: 155
Tartózkodási hely: Baranya megye
Azt hiszem kész vagyok... a tesztelésre :)

Kivételesen nem megyek bele a részletes háttéranyagba, csupán az eredményeket írom le, némi körítéssel. Itt jegyzem meg: hozzászólni ér ;)

Dióhéjban ugye arról van szó, hogy van a desztillált/RO/eső vizünk, amiben semmi nincs, és így nem alkalmas akvarizálásra. Kezelnünk kell, fel kell oldani bene olyan anyagokat (sókat), amik bizonyos ionokat juttatnak a vízbe. Ezek az ionok adják a víz összes keménységét, illetve változó keménységét (és némi pluszt is adott esetben...).

Először a "piacon lévő" terméket kezdtem elemezni.

Seachem Equilibrium

A gyártó szerint kimondottan növényezésre fejlesztve. Szubjektív véleményem, hogy ez a termék egy vicc. Miért mondom ezt?! Feloldom vízben, ad Gh-t, Ca-ot, Mg-ot, K-ot, illetve némi bónusznak vasat és mangánt. Csakhogy a Ca/Mg aránya nagyon rossz, kb. 12:1-hez, a K nagyon sok (lusta vagyok kiszámolni, de 30 mg/l felettire tippelem, de ha tévedek az sem baj, mivel...), vas(II)-szulfátot és mangán(II)-szulfátot tartalmaz! A vas(II) ionok villámgyorsan oxidálódnak vas(III)-ionokká, majd olyan gyorsan kicsapódnak vas(III)-foszfátként, hogy öröm nézni. Továbbá nem ad Kh-t, ami miatt a pH instabil lesz (ok-ok, meg lehet venni a cég Kh+ termékét... :P )

Seachem Replenish

Nem ad Kh-t (pH instabil lehet...), és annyi klorid, amennyi ebben a termékben van, a világon nincs... Előbb "sóznék" vissza csapvízzel, mint ezzel. Bocs attól, aki ezt használja!

Barr's GH Booster

Nagyon régi DIY recept. Régi és jó, bár bizonyos megkötésekkel. A neten fellelhető, de ide is leírom, hogy mire gondolok:

Anyag g
CaSO4 6,85
MgSO4 2,285
K2SO4 6,85

Ezt feloldjuk 75 liter vízben az következő ionokat adja a vízhez:

Ca2+ (mg/l) 26,7
Mg2+ (mg/l) 6,15
K+ (mg/l) 41
Na+ (mg/l) 0
HCO3- (mg/l) 0
Cl- (mg/l) 0

Nem ad Kh-t, aminek személy szerint nem örülök, de a legnagyobb bajom vele, hogy óriási mennyiségű káliumot viszünk be a vízbe, így a korszerű tápozási módszerekhez (EI / ADA módszerhez) nem alkalmas. (Ezeknél a káliumot a táppal visszük be, ugyebár.)

A PMDD-hez, a Profito-hoz, illetve valamilyen ehhez igazított DIY táphoz viszont kiváló lehet.

Mivel ezt nem raktam össze, így mért értékről nem tudok beszámolni, csak az elméleti számításokat tudom megmutatni:

pH ?
EC ?
TDS (mg/l) 213
Gh (°nk) 5,2
Kh (°nk) 0
Ca/Mg 4,4 : 1

Kiemelem, hogy ez a TDS nem az a TDS, amit sokan "mértek" a TDS mérővel! Ez a TDS a valódi TDS, tehát az 1 l vízben feloldott anyagok összes tömege mg-ban. Ebből következtető, hogy a fenti keverék vezetőképessége kb. 350-400 mikroS/cm lesz, ami nagyon magas (nem mértem, csak becslés!).

Poorman's GH booster

Bizonyos oldalakon lehet rendelni, reklám lenne, ha mutatnám, így csak pár adat róla. 21 g-ot feloldunk 100 l vízben és a következő összetételű vizet kapjuk:

Ca2+ (mg/l) 16
Mg2+ (mg/l) 5
K+ (mg/l) 39
Na+ (mg/l) 4,7
HCO3- (mg/l) 22,5
Cl- (mg/l) 0,1
pH ?
EC ?
TDS (mg/l) ?
Gh (°nk) 3
Kh (°nk) 1
Ca/Mg 3,2 : 1

Na ez már közelít, viszont ebben is magas a kálium, alacsony a klorid, és bónuszképpen bőséges nátriummal látja el a vizet.

Mivel receptet nem tudok, nem pazaroltam rá több időt.

SaltyShrimp Gh+

A kedvencem 8-). Semmit nem tudunk róla, mégis "mindenki" ezt használja "mindenre". Garnélákhoz készült, bár a "trace elements" szöveget erősen marketingszagúnak gondolom (tényleg tesznek egy garnélás visszasózóba rezet?! Vagy mangánt, cinket?! Kizártnak tartom. Ha meg mégis, akkor tutira nagyon keveset, ami a növényezéshez semmit nem ad hozzá).

Mennyi benne a magnézium, egyáltalán van benne? Milyen a Ca/Mg arány? Garnélákhoz készült, bevált, szeretjük, a garnélásokban én is használom, mert oda való.

Feloldunk 100 l-ben 8,33 g-ot és a következő vizet kapjuk:

Ca2+ (mg/l) ?
Mg2+ (mg/l) ?
K+ (mg/l) ?
Na+ (mg/l) ?
HCO3- (mg/l) ?
Cl- (mg/l) ?
pH 7,34
EC 236
TDS (mg/l) ?
Gh (°nk) 5
Kh (°nk) 0,3
Ca/Mg ?

Hoppá! A pH 7,34, miközben a kiindulási RO víz 5,91 volt. Nem tartozik ide szorosan, de ebből adódik, hogy amikor a CRS-ek vizét csinálom, mindig teszek a 14 liter cserevízhez 4 csepp 1 M kénsav-oldatot, így lesz a pH-ja 6,2-6,5. Az akváriumban aztán 6,6 körülire áll be. A kénsav fakultatív, tudom, hogy nagyon sokat használják növényes akváriumokban, és bevált. Nem vitázok a tapasztalattal, de az ismeretlen Ca/Mg arány, illetve az ára nekem nem tetszik.

DIY visszasózó

Egy olyan visszasózó keveréket tűztem ki célul, ami ad:

- Gh-t
- Kh-t (de csak keveset, kevesebbet, mint James' keveréke, vagy a SaltyShrimp Gh+)
- a RO víz savas pH-ját legfeljebb 7,0-ra emeli, nem feljebb
- Ca-ot és Mg-ot 3:1 arányban tartalmaz
- ad némi káliumot, hogy mindig garantáltan káliumtöbblet legyen a vízben
- nátriummentes (a Na szerepe a növények esetén nem tisztázott, sok növényben megtalálható, de hogy hasznosítja-e a növény, az kérdéses. Mivel nem tekintjük tápanyagnak, úgy vélem, hogy ha mégis valamelyik deviáns növénynek szüksége lesz rá, a vízben mindig lesz annyi, amennyi kell - lehetséges forrásai: halkaja, táptalaj, talaj, egyik-másik dekor, vízkezelők, mikro táp kelátok).
- a lehető legalacsonyabb vezetőképességet adja, mivel intenzív tápozás és CO2 adagolás mellett a vezetőképesség amúgy is fel fog menni.

6 különböző összetételű keveréket készítettem, ebből a mai, a 6. már tetszik.

20 g port 100 l vízben feloldva a következő összetételt adja:

Ca2+ (mg/l) 23,07
Mg2+ (mg/l) 7,69
K+ (mg/l) 10
Na+ (mg/l) 0,00
HCO3- (mg/l) 5,42
Cl- (mg/l) 3,00

pH 7,00
EC 220
TDS (mg/l) 139 (tudjátok, ez nem az a TDS... ez a "valódi")
Gh (°nk) 5
Kh (°nk) 0,25
Ca/Mg 3 : 1

Recept

CaSO4.2H2O 49,687 g (kalcium-szulfát-dihidrát)
MgSO4.7H2O 39,094 g (magnézium-szulfát-heptahidrát)
KHCO3 4,477 g (kálium-hidrogénkarbonát)
K2SO4 3,584 g (kálium-szulfát)
KCl 3,158 g (kálium-klorid)

A számoktól nem kell megijedni, tetszőlegesen kerekíthetőek a kedvünktől, és a rendelkezésünkre álló mérlegtől függően.

Továbbá jelzem, ahogy már korábban is írtam, ennél van számos egyszerűbb összetétel is, amit bárki össze tud rakni háztartási boltból/patikából. Könnyűek, szalonképesek, működnek. De én most nem az egyszerűségre törekedtem, hanem a maximumra.
Valamint hozzáteszem, hogy ez csak elmélet, illetve pár laborbeli mérés eredménye, mivel gyakorlati - mármint akváriumból szerzett - tapasztalatom ezután lesz csak :)

_________________
"Nincs kudarc, csak olyan siker, amiért még tenni kell."


2016. január 26., kedd 1:15
Profil

Csatlakozott: 2014. július 5., szombat 21:30
Hozzászólások: 155
Tartózkodási hely: Baranya megye
papó írta:
Csináld a cuccot :)


hehe :D "csinálom, Főnök, csinálom!" :)

5 db mintán vagyok túl, még nem tökéletes, de már látom a végét :)

Kép

_________________
"Nincs kudarc, csak olyan siker, amiért még tenni kell."


2016. január 19., kedd 23:39
Profil
Adminisztrátor

Csatlakozott: 2010. január 14., csütörtök 20:30
Hozzászólások: 16084
dexkill írta:
SlyChocolate írta:
Nem semmi iromány!
:shock: :o :)
Te vegyésznek tanulsz?


Köszi :) Bár ráférne már egy ráncfelvarrás, mert vannak benne pontatlanságok.

Valamikor vegyésznek tanultam, igen, de annak 10 éve vége lett (egy vegyészdiplomával :P).

Na, beszéljünk a visszasózásról? Van miről?



Csináld a cuccot :)

_________________
Kép


2016. január 19., kedd 21:38
Profil

Csatlakozott: 2014. július 5., szombat 21:30
Hozzászólások: 155
Tartózkodási hely: Baranya megye
SlyChocolate írta:
Nem semmi iromány!
:shock: :o :)
Te vegyésznek tanulsz?


Köszi :) Bár ráférne már egy ráncfelvarrás, mert vannak benne pontatlanságok.

Valamikor vegyésznek tanultam, igen, de annak 10 éve vége lett (egy vegyészdiplomával :P).

Na, beszéljünk a visszasózásról? Van miről?

_________________
"Nincs kudarc, csak olyan siker, amiért még tenni kell."


2016. január 19., kedd 18:03
Profil
Avatar

Csatlakozott: 2010. március 13., szombat 10:53
Hozzászólások: 4153
Tartózkodási hely: Debrecen
Nem semmi iromány!
:shock: :o :)
Te vegyésznek tanulsz?

_________________
Szeva, mizú?!Ha bármiben szívesen, csak szólj!Ha tudok segítek!Én is így teszem, erről szól a élet!Thanks...


2016. január 17., vasárnap 22:25
Profil
Avatar

Csatlakozott: 2010. március 13., szombat 10:53
Hozzászólások: 4153
Tartózkodási hely: Debrecen
dexkill írta:
SlyChocolate írta:
Biztos ott van valahol az iromány de sajna mindig a csoport elejét látom.
Közvetlenebb link kellene vagy újra feldobni tárhelyre.

Amúgy igen emlékszek a topicra, de anno nem töltöttem le...
:oops:


A fájlok között keresd. Ott van.

Köszi egyből meg is lett.
Letöltöttem.

_________________
Szeva, mizú?!Ha bármiben szívesen, csak szólj!Ha tudok segítek!Én is így teszem, erről szól a élet!Thanks...


2016. január 17., vasárnap 22:17
Profil
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 94 hozzászólás ]  Oldal 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Következő

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás: