Pontos idő: 2024. március 28., csütörtök 22:02



Hozzászólás a témához  [ 25 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3  Következő
 Aranymetszés. 
Szerző Üzenet

Csatlakozott: 2011. április 18., hétfő 14:11
Hozzászólások: 1
Az aranymetszésre azt szokták mondani, hogy már a régi görögök is ismerték, sőt, már az ókori Egyiptomban is értették és használták ezt a törvényszerűséget. Az i. e. 2600 körül épült gízai Nagy-piramis arányaiban is felfedezhető az aranymetszés aránya. A piramis alapélének a fele (átlag 186,42 m) és oldallapjainak a magassága (kb. 115,18 m) az aranymetszés szerint aránylik egymáshoz (0,03%-os eltéréssel, ami hibahatáron belülinek tekinthető).
OK, de KaZe-nek van igaza: az Aranymetszés az életre vonatkozik. Azaz a természet, a növények levélosztása, az ágak aránya hamarabb tudta, és kitől tanulta???

A dolog lényege, hogy az ember azokat a dolgokat tartja szépnek, amik harmonikusak, és amikhez energia-optimum tartozik. Ha nem így lenne, akkor mivel magyarázod, hogy szeretjük a gömböt, mint formát? Vagy a sportban (sí, futás, stb.) az a szép, ami ergonomikus. (Csúnyán csak energiapocséklással, azaz fárasztóan lehet síelni) De mivel magyarázod, hogy mielőtt felfedezték volna a Hz-t, a frekvencia mérését, egységét, tisztán esztétikai okok miatt matematikailag is leírható szabályok szerint alakult az oktáv, a harmóniák?
Tehát az aranymetszéshez is valami energia-optimum tartozhat. Ezért használja a természet, és ezért szeretjük.


2011. április 18., hétfő 14:23
Profil
Avatar

Csatlakozott: 2011. március 31., csütörtök 13:24
Hozzászólások: 685
Tartózkodási hely: Eger
Sly, az aranymetszés az életre vonatkozik. :D
Természetesen nem csak akvarisztikára, fotós képi megjelenítésre, épülettervezésre, mindenre. A legfontosabb tulajdonsága az, hogy egyensúlyt teremt a szimmetria és az asszimetria között.
Jó a megfogalmazásod, mert az egészet vonatkoztatja a kisebb és nagyobb részekhez,egészen pontosan így:
Két rész abban az esetben aránylik egymáshoz aranymetszésben, ha az egész úgy aránylik a nagyobbik részhez, mint a nagyobbik rész a kissebbikhez. Az értékét görög a fí-vel jelölik. Egyszer találtam is egy programot az aranymetszési pont kiszámítására, csak azt nem tudom ide feltenni, de megvan a gépemen. :)

_________________
Kép


2011. április 18., hétfő 12:35
Profil
Avatar

Csatlakozott: 2010. március 13., szombat 10:53
Hozzászólások: 4153
Tartózkodási hely: Debrecen
Javítsatok ki ha tévedek...
Az aranymetszés szabálya nem csak az akvarisztikában hanem minden más képi-fotós-videós-vizuális dologban az lenne.
...hogy a fókuszpont helyzetét alapul véve megosztja a látványt két részre és ezen részek úgy aránylanak egymáshoz mint a nagyobbik rész az egészhez.
???

_________________
Szeva, mizú?!Ha bármiben szívesen, csak szólj!Ha tudok segítek!Én is így teszem, erről szól a élet!Thanks...


2011. április 18., hétfő 12:17
Profil
Avatar

Csatlakozott: 2010. március 13., szombat 10:53
Hozzászólások: 4153
Tartózkodási hely: Debrecen
HÚ-HA!!!
Na ezt át kell olvasnom még párszor...
:D
Köszi a kimerítő leírást.
:D

_________________
Szeva, mizú?!Ha bármiben szívesen, csak szólj!Ha tudok segítek!Én is így teszem, erről szól a élet!Thanks...


2011. április 18., hétfő 12:13
Profil
Avatar

Csatlakozott: 2011. március 31., csütörtök 13:24
Hozzászólások: 685
Tartózkodási hely: Eger
Üdv Urak!

Ez az aranymetszés kérdése szerintem ennél bonyolultabb, bár az ember tudatosan (ha csak nem dekoratőr az illető vagy éppen művész[bár azoknak ez zsigerből jön]) nem foglalkozik vele senki. Ezért úgy tűnhet, hogy az állításom látszólag ellent mond egymásnak. A bonyolultsága akkor jön elő, ha az ember megpróbál erre tudatosan odafigyelni. Amíg nem figyelsz oda és csak a józan eszed (esetünkben az ember szépérzéke) után mész, addig ez a dolog az embereknél általában jön magától.
Az összképet bizony (tudatosan vagy tudattalanul) meghatározza az aranymetszés. Mi az, amit például szeretnél kiemelni.
Bedobtam néhány fotót a kommentjeimmel. Először mindig a fotót nézzétek meg és csak utána a leiratot.

Kép
Mértanilag a fotón ez sem tökéletesen középen van, viszont hangsúlyos a felvétel és nincs is más a növény körül, ami a szemet elvonná róla. Jó, az alsó részen a kék tábla, meg a jobb felső söétbarna házrész, de ezek másodlagos fókuszpontok.

Kép
Egy remek példája a versenyeknél emlegetett fókuszpont eltolódásának. Mert bár maga a Rákóczi-ház épülete (az épület éle) aranymetszésben van, de az egész súlypont nagyon magasan van. Technikai dolog, hogy az épület előtt álltam és onnan fotóztam fölfelé. Hogy jó legyen a kép, daruról kellett volna fenyképeznem.

Kép
Ennél a képnél már sokkal nehezebb meghatározni, a kép mely pontja határozza meg a főszerepet, mert egymáshoz képest a két tárgy távolabb van, a hátsó élrtelemszerűen kisebb is, de ott van mögötte egy vöröses folt, ami azonnal vonzza a tekintetet. Viszont ha jobban megnézed, a jobb oldali malom kontrasztja a világos háttérrel is nagyon figyelemfelkeltő. Nehéz lenne eldönteni, a kép mely pontja/oldala van a hangsúlyosabban komponálva.
Az, hogy a kép közepén felül kiegészítő fókuszpontként ott van a szélkerék lapátja, már tényleg csak adalék (mindez azért, mert a jobb oldali aranymetszés egyik oldalán a malom monumentális fala van, míg a másik oldalán az egykori lapátokat alkotó rudazat)

Kép
Ez a fotó sajnos nem sikerült olyan jól, mert bár legelőször az ember rápillant az üres járdára a jobb oldalon és benéz hátra a bazárba a jobb oldali piros zászló érintésével, de a kép jobb sarkában a "csípőző" néni ellopja a képet, :) ami miatt az embernek fel sem tűnik a baloldalon fent végigfutó boltíves ablaksor. (Jobb lenne a mami nélkül...)

Kép
Ezt a fotót azért szeretem, mert nem lehet egyértelműen fókuszponot megállapítani rajta, és (szerintem legalábbis) mégsem tűnik soknak, erőszakosnak a fotó. Itt sokkal inkább a fotó/a fények tónusa az, ami a legfőbb szerepet játssza. Természetesen ha meg kellene jelölni az aranymetszés szabályai alapján, úgy mondhatnám azt, hogy elsőre az ember a "SUMAK" feliratú ibriket pillantaná meg, majd a felső sorban a nagyszemű diót, a bal oldali fekete függönyt valamint a jobb oldali üveglapra pakolt csecsebecséket. Következő pontnak a jobb alsó "sáfrányos" kupacot nézegetné az ember, ott időzne el jobban a tekintete a jobb sarokban és csak legvégül venné észre, hogy a kép jobb hátsó részén egy répa fazonú combot rejt egy átlagos/semleges rövidgatya.

Kép
A kicsi sziklát látod a nagy sziklában először, vagy a nagy körvonalait? Jellemzően először a kicsit, az vonzza az ember tekintetét. Aztán bővül a fókusz és jé, egy nagy szikla is ott van a kicsi körül, mégglobálisabban nézve a képet a jobb oldali zöld növény kezdi "kiverni" az ember szemét.

Kép
Ezen a képen akarva akaratlan a bal oldali nagy szilkatömböt veszi észre az ember legelőször, aztán a hátsó hosszú laposodó sziklát, majd a jobb oldali magányos darabot és végül ahogy a barna homokon bal elől fodrozódik a hullám.

Kép
Itt a napozó kőnéni, szintén nem középen van, hanem aranymetszésben, a körülölelő látvny pedig kiegészíti. Fent a kék tenger, balra lent a csendes víz a kövekkel.

Ez az, ami a "szemet nyugtató" növényes akváriumok esetében is igaz versennyel vagy anélkül. Ahhoz, hogy egy képre rápillantva úgy érezd, hogy "egyben van a kép", ahhoz szándékosan vagy érzéssel, de úgy kell/fogod a dekorokat elhelyezni, hogy ne egy kesze-kuszaságnak ne is katonás rendnek ill. szimmetrikusnak tűnjön, mert akkor azon az összállításon érezni fogod (ha ránézel), hogy jó jó, de valami nem stimmel.

Ilyen az én legutóbbi 400-as medencémről készített versenyfotóm is, mert tudtam róla, hogy a jobb oldal nem stimmel, nincs összhangban a többivel, de hagytam hogy egy másfajta színkombináció vezessen. Piros növényt választottam, ami megy a kőhöz színben, de nem figyeltem arra, hogy a nagyobb levelű anubias és az alternanthera kicsit megváltoztatja a képet. Kikölcsönöztem Balázs által kiegészített fotómat, amin látszanak a fókuszpontok és az is, hogy a jobb oldali nagyobb levelű növények nem teljesen vannak szinkronban a baloldali letisztultabb formával.
Kép

Most nézem csak, hogy nem is mondtam, hanem inkább csak mutattam néhány apró dolgot a témában. Bocs fiúk.;)
Csak meg kén' nekem tanulni ezt a dolgot az aranymetszésről...

_________________
Kép


2011. április 18., hétfő 11:59
Profil
Avatar

Csatlakozott: 2010. március 13., szombat 10:53
Hozzászólások: 4153
Tartózkodási hely: Debrecen
papó írta:
kovka76 írta:
SlyChocolate írta:
Akkor nem versenyzem...
:D

Akkor ketten már vagyunk,én sem foglalkozok vele hogy jól van e a metszés!

Az a lényeg , hogy magatoknak tetszen az akvárium.
Nem arról van szó , hogy más véleményére nem kiváncsi az akvarista ... dehogy nem kiváncsi.
Jól esik ha másnak is tetszik a hobbink.
Ez természetes , hisz egy kis hiúság minannyiunkban van.
Mégis az az elsődleges , hogy magunknak okozzonk örömet.

Kép

_________________
Szeva, mizú?!Ha bármiben szívesen, csak szólj!Ha tudok segítek!Én is így teszem, erről szól a élet!Thanks...


2011. április 17., vasárnap 22:17
Profil
Adminisztrátor

Csatlakozott: 2010. január 14., csütörtök 20:30
Hozzászólások: 16084
kovka76 írta:
SlyChocolate írta:
Akkor nem versenyzem...
:D

Akkor ketten már vagyunk,én sem foglalkozok vele hogy jól van e a metszés!

Az a lényeg , hogy magatoknak tetszen az akvárium.
Nem arról van szó , hogy más véleményére nem kiváncsi az akvarista ... dehogy nem kiváncsi.
Jól esik ha másnak is tetszik a hobbink.
Ez természetes , hisz egy kis hiúság minannyiunkban van.
Mégis az az elsődleges , hogy magunknak okozzonk örömet.

_________________
Kép


2011. április 17., vasárnap 22:14
Profil
Avatar

Csatlakozott: 2010. február 12., péntek 12:12
Hozzászólások: 261
Tartózkodási hely: Kaba
SlyChocolate írta:
Akkor nem versenyzem...
:D

Akkor ketten már vagyunk,én sem foglalkozok vele hogy jól van e a metszés!


2011. április 17., vasárnap 22:09
Profil
Avatar

Csatlakozott: 2010. március 13., szombat 10:53
Hozzászólások: 4153
Tartózkodási hely: Debrecen
Akkor nem versenyzem...
:D

_________________
Szeva, mizú?!Ha bármiben szívesen, csak szólj!Ha tudok segítek!Én is így teszem, erről szól a élet!Thanks...


2011. április 17., vasárnap 22:03
Profil
Avatar

Csatlakozott: 2010. február 12., péntek 12:12
Hozzászólások: 261
Tartózkodási hely: Kaba
SlyChocolate írta:
dentalman írta:
Nos ez jó kérdés .
Tudom , hogy szükséges lenne szabályok alapján összerakni egy akváriumot , de szerintem aki nem versenyezni akar annak a szépérzéke is elég :D

Erre gondoltam én is.
Szóval van értelme de korán sem biztos, hogy ettől lesz szép egy akva?
Ha versenyezni akar az ember erre mindenképp figyelni kell?

Akkor azzal kezdik a bírák hogy rendben van e az aranymetszés!


2011. április 17., vasárnap 21:56
Profil
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 25 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3  Következő

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 2 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  
cron