Pontos idő: 2024. április 19., péntek 12:21



Hozzászólás a témához  [ 4 hozzászólás ] 
 DIY 120-as aksim háttere 
Szerző Üzenet

Csatlakozott: 2014. augusztus 5., kedd 9:04
Hozzászólások: 3
Helló!
Ha az akváriumom háttere csak annyiból állna, hogy göcsörtös felületet beszórom tőzeggel, és vasfát vagy red moor fát ragasztok rá, hogy onnan nőjenek ki az Anubiasok, akkor nem kell ennyi cuccak lekenni, ugye? Vagy szerinted miben lenne más még?


2014. augusztus 9., szombat 14:33
Profil
Barkács Szaki
Avatar

Csatlakozott: 2010. február 9., kedd 19:24
Hozzászólások: 386
Tartózkodási hely: Létavértes - Debrecen
Igen így utólag talán jobban nézne ki.
Azt hittem többet elnyel majd a töltelék.
Ez már így veszett.


2014. március 2., vasárnap 14:47
Profil
Sasszem
Avatar

Csatlakozott: 2011. október 16., vasárnap 10:32
Hozzászólások: 3725
Tartózkodási hely: Debrecen
Nagyon jól néz ki, főleg oldalról.
Mondjuk szerintem lehetett volna kicsit szorosabban is egymás mellé rakosgatni a kérgeket.

_________________
K.Tamás


2014. március 2., vasárnap 10:08
Profil
Barkács Szaki
Avatar

Csatlakozott: 2010. február 9., kedd 19:24
Hozzászólások: 386
Tartózkodási hely: Létavértes - Debrecen
Üdv Mindenki !

Úton munkába menet régóta csodálom az egyik utca öreg fasorának kérgeit. Annyira jól mutatna egy akvárium háttereként. Állítólag madárcseresznye fák. A kérgének jellegzetessége, hogy az alap sima felületet óriási fás kitüremkedések tarkítják, melyek elég lazán tapadnak a fa törzséhez. Rengeteg olyat találni rajta, amely annyira laza, hogy a fa megsértése nélkül egy mozdulattal leválasztható.
Már egy éve játszom a hogyannal és a mikénttel . Most elérkezettnek láttam az időt a kivitelezéshez.
A kéregből kellett egy kis szatyorral.


Olyannyira elszántam magam, hogy a legfőbb és egyben „legnagyobb” 110 literes akváriumom feláldozását kockáztattam meg. Rosszul is elsülhet a dolog és akkor mehet az aksi a levesbe.
Megpróbálom összehozni a természet formáit a szintetikus anyagokkal. Nézzük hogy sikerült.

Hozzávalók:
- a szimpatikus fa kérge
- 5kg flexibilis, fagyálló anyag mentes csemperagasztó
- kb. 3dl kétkomponensű átlátszó műgyanta
- ecsetek
- egy fél négyzetméter polisztirol lap
- egy nagy tubus szilikon ragasztó (FBS)
- tapéta vágó kés
- drótkefe
- egy ív durva csiszoló vászon
- valamilyen por alapú színező anyag

Először is levágtam méretre a polisztirol hab lapot az akvárium hátfalához. Felül azért maradjon el a tetejétől 2 cm. Ez után megtámadtam a lap elülső oldalát drótkefével és kialakítottam a kívánt „domborzatot”. Mocskos rossz hangja van és rettentő nagy szeméttel jár, úgyhogy föl kellett kötnöm a gatyát. Nem baj ha nagyon érdessé válik a felület. Annál jobban tapad majd rá a csemperagasztó.

Kép

Kép

Szépen kiszárítottam a kérgeket…

Kép

majd nekiestem a munkának.

Kép

De még mindezek előtt rávittem a polisztirol lapra az első 2-3mm vastag réteget ecsettel.

Kép

Kép

A fakéreg darabkák azon részét, amellyel a fához csatlakozott, egy síkfelületen a csiszoló vászon segítségével egyenesre csiszoltam, majd portalanítottam egy ecsettel.

Kép

Kép

Ez alatt megkötött az első sor csempe ragasztó.

Kép

A kérgek csiszolatlan felületeit egy vékony sorral átkentem csempe ragasztóval.
Nem baj, ha a csiszolt rész is olyan lesz, mert végül egy-egy húzással a csiszoló vásznon újra meg kell majd tisztítani és újra portalanítani.

Kép

Kép

Időközben a háttér megkapta a következő réteg csemperagasztót és megszáradt ez is és a kérgek is.

Kép

Kép

Szépen elhelyeztem a háttéren a kérgeket valahogy úgy, ahogyan a fa törzsét is fedte.

Kép

Kép

Majd szépen egyenként szilikonnal a helyükre ragasztottam őket.

Kép

Másnap reggel száradás után.

Kép

Most jön a lényeges rész. Egyrészt most el kell tüntetni a tökéletlen ragasztások következtében keletkezett réseket, másrészt a fának megvan az a „rossz” tulajdonsága, hogy a hosszú ázás során magába szívva a vizet megduzzad és elválik a ragasztástól és a héttértől. Ezért minden irányból alapos és aprólékos munkával kikentem a háttér és a kéreg találkozását csemperagasztóval.
Hála az égnek gyorsabban szárad, mint ahogy a fa magába szívja a vizet.

Kép

Kép

Kép

Száradás után kapott az egész egy utolsó sor csemperagasztót, melyhez egy kávéskanál barna porfestéket és kevertem.

Kép

Kép

Mintegy 5 nap száradást követően következett egy kis igazgatás és a szélek csiszoló vásznas egyenesbe húzása, majd a hátsó oldal aljának és két oldalának kis 45 fokos lecsapása, hogy az akvárium belső sarkaiban kitüremkedő ragasztó anyag ne tartsa ki a hátteret.

Kép

Miután minden passzolt bekevertem 3dl kétkomponensű műgyantát és hozzáadva 3ml aktiváló szert gyorsan felkentem a felületre. Lehetőleg ne csorogjon rá a polisztirolra, mert ott megmarhatja az anyagot. Ebben az arányban keverve a gyanta úgy 1-2 óra alatt már nem kenhető, mert besűrűsödik és használhatatlan lesz, ezért sietni kell. Így néz ki másnap este teljesen megkötve.

Kép

A háttér alját, hátoldalát és tetejét pofon egyszerű volt beragasztózni és a helyére nyomni.
Az oldalak már más tészta. Arra azt találtam ki, hogy egy 25ml-es gyógyszertári fecskendőbe nyomtam át FBS ragasztót, majd egy 5 centis csövecskét dugtam rá és mellé tolva a háttér szélének centiről szentire haladva kitöltöttem a kétoldali réseket.

Kép

Nem árt a az egészet 48 órára lesúlyozva száradni hagyni.
Ezt követően jött egy egészségügyi mosás. A műgyanták biztonsági leírásainál olvasható, bár van ahol nem tüntetik föl, hogy ha élelmiszer ipari felhasználásra szánjuk akkor a megkötött felületet citromsavval öblítsük meg majd mossuk át. A citromsav a műgyanta kötése közben a felületén keletkező enyhén mérgező filmréteget semlegesíti. Ha ezt elvégeztük, akkor elvileg kaját is darabolhatunk rajta, mert bajunk ezek után már nem lehet tőle. Korábban már csináltam ilyen műgyantával hátteret és akkor elmaradt a lemosás és úgy sem tapasztaltam mérgezést.
Remélem így pláne nem fog gond lenni.
Egy spriccnibe citromlevet öntöttem és megszórtam vele a felületet, majd egy ecsettel átpacsmagoltam az egészet, majd 30 perc behatási idő után tiszta langyos vízzel lemostam, majd megcsináltam újra.
Ezután feltöltöttem vízzel és állni hagyom egy pár napig, mialatt egy kis szivattyú áramlatával mozgásban tartom benne a vizet.
A szűrést nem kívántam a háttérrel kombinálni. Egy szívócső látványát még elviseli a szervezetem.
A visszaömlő ág úgyis esőztetős rendszerű lesz. Ez az akvárium, amúgy sem hightech elvek szerint megy majd. A háttér antikolását, árnyékolását jelen esetben fölöslegesnek tartom. Éppen elég ideje lesz a természetnek, hogy belakják a rendelkezésre álló teret.
Jelen pillanatban így néz ki a kissé citromlétől opálos áztató vízben. Szerintem nem is rossz.

Kép

Kép

Kép

Kép

Kép

Kép

Kép

Remélem nektek is tetszik, bár ez még közel sem a végeredmény.
Majd teszek föl arról is képet, ha ott járok.

Képgaléria itt:

https://plus.google.com/u/0/photos/116258240404433684758/albums/5801408918514032769?sort=1


2014. március 2., vasárnap 9:32
Profil
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 4 hozzászólás ] 

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  
cron