Pontos idő: 2024. március 29., péntek 13:16



Hozzászólás a témához  [ 17 hozzászólás ]  Oldal 1, 2  Következő
 DIY precíziós adagoló csap 
Szerző Üzenet

Csatlakozott: 2014. július 5., szombat 21:30
Hozzászólások: 155
Tartózkodási hely: Baranya megye
Óriási! :D

_________________
"Nincs kudarc, csak olyan siker, amiért még tenni kell."


2015. november 10., kedd 23:05
Profil
Barkács Szaki
Avatar

Csatlakozott: 2010. február 9., kedd 19:24
Hozzászólások: 386
Tartózkodási hely: Létavértes - Debrecen
Köszönöm a kedvcsináló sorokat. ;)


2014. február 11., kedd 21:46
Profil
Avatar

Csatlakozott: 2010. március 13., szombat 10:53
Hozzászólások: 4153
Tartózkodási hely: Debrecen
Ja-ja.

_________________
Szeva, mizú?!Ha bármiben szívesen, csak szólj!Ha tudok segítek!Én is így teszem, erről szól a élet!Thanks...


2014. február 10., hétfő 20:43
Profil
Adminisztrátor

Csatlakozott: 2010. január 14., csütörtök 20:30
Hozzászólások: 16084
SlyChocolate írta:
papó írta:
https://www.facebook.com/pages/Tropicalfish/106649422740003?ref=hl

Ez termék lenne?

Picit lejebb kelett volna görgetned :

"
A "tropicalfish" fórumon eddig is sok színes egyéniség megfordult, de van valaki a DIY /csináld magad/ témában, aki szinte kifogyhatatlan a témákban és a kivitelezésben... A dekorfa készítésről, a CO2 reduktorról, akvárium fűtés-hűtésről vagy világítás tuningolásról legyen szó Ő mindent elkészít... Olvassátok szeretettel..."
Klikk a linkre:
viewforum.php?f=67

_________________
Kép


2014. február 10., hétfő 19:51
Profil
Avatar

Csatlakozott: 2010. március 13., szombat 10:53
Hozzászólások: 4153
Tartózkodási hely: Debrecen
papó írta:
https://www.facebook.com/pages/Tropicalfish/106649422740003?ref=hl

Ez termék lenne?

_________________
Szeva, mizú?!Ha bármiben szívesen, csak szólj!Ha tudok segítek!Én is így teszem, erről szól a élet!Thanks...


2014. február 10., hétfő 19:40
Profil
Adminisztrátor

Csatlakozott: 2010. január 14., csütörtök 20:30
Hozzászólások: 16084
https://www.facebook.com/pages/Tropical ... 003?ref=hl

_________________
Kép


2014. február 10., hétfő 19:06
Profil
Avatar

Csatlakozott: 2010. március 13., szombat 10:53
Hozzászólások: 4153
Tartózkodási hely: Debrecen
Ha már ez a topic van elöl.
Akkor ide írom.
Mester esetleg egy hangtalan légpumpa nem szerepel a terveid között???

_________________
Szeva, mizú?!Ha bármiben szívesen, csak szólj!Ha tudok segítek!Én is így teszem, erről szól a élet!Thanks...


2014. február 10., hétfő 16:38
Profil
Adminisztrátor

Csatlakozott: 2010. január 14., csütörtök 20:30
Hozzászólások: 16084
Nagy -nagy köszönet :pápá:

_________________
Kép


2014. február 10., hétfő 10:55
Profil
Avatar

Csatlakozott: 2013. február 4., hétfő 18:24
Hozzászólások: 570
Tartózkodási hely: Debrecen
Hát, ez .. hatalmas :D

Kép

_________________
Kép


2014. február 6., csütörtök 20:17
Profil Honlap
Barkács Szaki
Avatar

Csatlakozott: 2010. február 9., kedd 19:24
Hozzászólások: 386
Tartózkodási hely: Létavértes - Debrecen
Volt egy kis időm úgyhogy összedobtam a blogot.

A történet viszonylag egyszerű...
Korábban égetett agyagból (hörcsögbúvóból) készítettem CO2 porlasztót. Ott mikor a membránt kb. 1.5-2mm vékonyra csiszoltam azt tapasztaltam, hogy a CO2 egészen lassan halad át rajta.
Minél nagyobb a membrán felülete, annál több pórust talál a CO2 az átszivárgásra. Ebből jött az ötlet, hogy mi van ha a membránon át továbbítom a CO2 gázt, de valahogy megoldom azt, hogy csökkentsem illetve növeljem a rendelkezésre álló membrán méretét. Ez viszonylag egyszerűen megoldható, ha a membránnal közel azonos átmérőjű gumi pogácsát préselek a membránnak.
Ha jobban nekinyomom több felületet veszek el a membránból, ha kevésbé akkor kevesebbet, ezért nagyobb felületen szivárog át a gáz, így gyorsabban jönnek a bubik.

Kép

Ez így jól hangzik, csak valahogy be kell építeni az egészet egy használható és olcsó burkolatba.
Ráadásul meg kell oldani, hogy ne szivárogjon a gáz a csapból, de állítható legyen a gumipogácsára gyakorolt nyomás.
Mivel már láttam CO2 reduktort szétszedve, így a koncepció adott volt.

Hozzávalók:

-1db műanyag hagyományos hollanderes locsolócső toldó. Sajnos én csak rézből kaptam, ahova időm volt bemenni érte. Bőven elég lett volna az a gagyi piros is.
-1db elefántos radír :D
-1db kidobásra váró bicikli belsőből egy 50 forintos méretű korong. Először nekem szivárgott, mert vékony volt a bicikli belső, de két koronggal már jól működöt.
-1db kb. 8cm-es végig menetes csavar + 1 anya hozzá. Olyan átmérőjű legyen a csavar, hogy a hozzá való anya szorosan passzoljon a hollander csövének belsejéhez
-2db kis 2cm-es 5/3mm átmérőjű műanyag csonk a CO2 be és kimenő ágához.
-1db 4cm-es szilikon cső, ami szorosan passzol a hollanderre kívülről
-jóféle ragasztó
-néhány fiók mélyén bujkáló limlom távtartónak, meg nyomó hengernek

Egy vázlatrajz:

Kép

A működés logikája:

Kép

Összeállítás a rajz alapján nem nagy művészet. 30 perc alatt megvolt.
Ráadásul a kerámia annyira tömör, hogy ha vissza is folyik a víz a csövön az akváriumból, akkor sem tud bele jutni, mert csak átnedvesíti a membránt és megáll. Kárt nem tesz benne.
Tény hogy ezt brutális mértékben nem lehet kinyitni ezt a fajta csapot, de nem is kell.
Maximálisan kinyitva a keresztül áramló CO2 szerintem bőven kiszolgál egy nagyobb akváriumot is.
100%-ban viszont elzárni nem lehet, meg nem is szabad, mert ha atom erősen meghúzzuk szétpasszírozza a radírt és esetleg kitöri a membránt is. Lényegében teljesen elzárva úgy 20-25 másodpercenként jön belőle egy bubi, ami abból a szempontból még jó is, hogy nem hagyja visszafolyni a csövekbe a vizet viszont az akváriumban már nem kimutatható mértékű.
Az összeállításban most nem szeretnék nagyon szájbarágós lenni...
Szerintem egyszerű... adja magát. Értelem szerűen a membrán kifelé nyomódik a gáznyomástól és a gumipogácsától is ezért arról kell ragasztani. Az 50 Ft-os méretű bicikli belsőből vágott korongok zárják le légmentesen a csavar és a nyomóhenger közti részt, mégis teret hagynak az állításnak. A gumipogácsa radírból van. A membrán felé eső felét egy papírlapon szép szimmetrikusan kissé kúposra kell koptatni.
Akkora legyen, hogy éppen csak el tudjon mellette surranni a levegő, mikor a membrán fölé toljuk. A toló henger is ilyen keresztmetszetű legyen. Az anyát ragasszuk a csőbe. Használhatunk több anyát is csak ne kontrázzuk össze őket, mert nem fog forogni. A csavar hegyére dugjunk rá valami filctoll kupak darabot, mint egy gyűszűt, hogy állításkor a forgó mozgása ne kezdje ki és lukassza ki a bicikli gumit. Az akril darabokat gél pillanat ragasztóval vagy epoxival ragasszuk a furatokba.
Végül öntöttem egy fogantyút a csavar fejére. Cherry Coke. :D Könnyebb állítani. Nagyon jó lett az állíthatósága és stabil a buborékszám, de a beállított értéket itt is pár perc után érdemes megszámolni hogyan stabilizálódott.
nagyon aprólékosan finomítható vele a buborékszám. Ez látható majd a videón. Mivel a CO2 egy sunyi gáz septiben gerjesztettem 1 - 2 - 2.3 BAR CO2 nyomást. Mégis csak azzal kell tesztelni.
Elsőnek kevésnek bizonyult az egy bicikli belső gumi korong. De kettő már elég vastag volt, hogy meghúzva jól tömítsen.

Íme a végeredmény:

Kép

Kép

Kép

Kép

Kép

És egy videó működés közben:

http://www.youtube.com/watch?v=UcBXkv0p-jM


2014. február 6., csütörtök 19:54
Profil
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 17 hozzászólás ]  Oldal 1, 2  Következő

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 2 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás: