Pontos idő: 2024. március 29., péntek 13:16



Hozzászólás a témához  [ 15 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2
 Növények összeférhetősége? 
Szerző Üzenet
Avatar

Csatlakozott: 2010. március 13., szombat 10:53
Hozzászólások: 4153
Tartózkodási hely: Debrecen
Na ez igen!
KaZe Te egy FÉL ISTEN vagy!
Már csak valami pdf vagy exel vagy hasonlóban tudnád linkelni....?
Akkor TELJES ISTEN lennél.
:D
Ui.
Na jó csak vicceltem. Így is jól olvasható. Köszi KaZe!
;)
Most már jöhetnek azok a listák is amik a tápanyag igényre a vízkeménységre stb...is megmondják a tutit. :D
A végén pedig valami összesített lista amibe ha bele teszek növényeket akkor automatikusan kidobja azt ami nem oda való és miért.
Erre írtam az elején a topicnak, hogy a legegyszerűbben egy pc-s progival lehetne megoldani.
Szerintem ebben világelső lesz aki megcsinálja.

_________________
Szeva, mizú?!Ha bármiben szívesen, csak szólj!Ha tudok segítek!Én is így teszem, erről szól a élet!Thanks...


2011. szeptember 6., kedd 10:32
Profil
Avatar

Csatlakozott: 2011. március 31., csütörtök 13:24
Hozzászólások: 685
Tartózkodási hely: Eger
Jó, akkor legyen a Tiétek (is) a listám: :)

Kép

Kép

Kép

Kép

Kép

Kép

A felsorolás nem teljes, valamint tartalmaz néhány olyan fajtát is, ami már nincs a Tropica kínálatában (lásd. Microsorum "Philippine"), de Papó jóvoltából itt ott még van hírmondója. Alkalmasint frissíteni kellene a listámat... Egyszer... :)
Mint ahogyan szükség lenne talán egy olyan táblára is, ami mondjuk akárium mérettől függően mondja meg, hogy mit jelent az erős megvilágítás, ne adj isten a világítási típusok függvényében (T8, T5, kompakt, HQI, stb.)

_________________
Kép


2011. szeptember 6., kedd 10:19
Profil
Avatar

Csatlakozott: 2010. március 13., szombat 10:53
Hozzászólások: 4153
Tartózkodási hely: Debrecen
Hú-Ha!
Szóval megint közbe szól a biológia az-az az élet.
Hmmmm....
Kihinné mennyire sokszínű?
Itt semmi sem fekete és fehér.
Újra bebizonyítva az ÉLET, hogy nem 1-esek meg 0-ák tömege. (Mint a ma oly népszerű számítástechnika)
De mégis!
Jó lenne ha mondjuk egy táblázatszerű valami amiből a "kezdő" akvarista kitudná választani azokat a növényfajokat amit kezdésből érdemes tartani.
Majd a későbbiekben azokat, amiket már az újonnan beszerzett technikával felvértezve is tud tartani.
...és idővel olyanokat amiket csak néhányuknak adatik meg sikeresen tartani (miután némi tudást megszereztünk).
Illetve már az elején ne essne abba a hibába, hogy egymástól gyökeresen eltérő igényű fajtákat akarna egy akvában tartani azonos körülmények közt.
Ami persze idővel valamelyik növény pusztulását hozza.
Stb...stb...

_________________
Szeva, mizú?!Ha bármiben szívesen, csak szólj!Ha tudok segítek!Én is így teszem, erről szól a élet!Thanks...


2011. szeptember 5., hétfő 22:16
Profil
Avatar

Csatlakozott: 2011. július 5., kedd 16:02
Hozzászólások: 241
SlyChocolate írta:
Már régóta szerettem volna találkozni egy olyan táblázatszerű megoldással (pl a Tropica részéről).
Ahol szépen minden egyes ismert trópusi akváriumi növény szerepel tarthatóság szempontjából.
Tehát adott körülmények között mely növények tarthatóak sikeresen együtt?
Meghatározó szempontok általában:
(első táblázat)
a fény mennyisége és Kelvin száma illetve a napi megvilágítási órák száma, CO2, víz hőmérséklet, víz keménysége (Ozmó?), tápanyag igény (gyökér tápozás vagy folyékony tápozás?) stb...

Illetve egy második táblázat tartalmazná azt amiről a topic címe is szól mely növények mely növényekkel tarthatóak sikeresen együtt?
Hisz vannak lassú és vannak gyors (agresszív) növekedésű fajok.
Ezt valószínűleg csak egy számítógépes alkalmazásban lehetne igazán jól látványosan megoldani.?


Szia Sly

Amit te keresel, olyan táblázatot nem nagyon fogsz találni. A Tropica pont elég információt közöl a növények tarthatóságáról. A fény mennyiségével kapcsolatban van közlés, az óraszám nem lesz kiemelve mert arra nincs szabály. Egyik növényre se lehet elmondani, hogy pontosan hány óra világítást igényel. Világíthatsz 6 órát is de akár 12 órát is, a növényeknek összességébe mindegy. Az algásodás az egy másik kérdés.
A Kelvin szám megint nem annyira kérdéses, mert az tudjuk, hogy minden növénynek a napfényhez legjobban közeleső spektrális értékek a legjobbak, persze más kérdés, hogy neked optikailag melyik jön be.
Bármennyire is furcsán fog hatni, de a legtöbb növénynek nincs szűksége plusz co2 adagolásra és bizonyos fajoknál is azt írják, hogy csak elősegíti a növekedést, a szebb fejlődést. Az akvakertészeknél csak azért számít alapnak a co2 adagolás, hogy a lehető legtöbbet kapják meg a növények és a lehető legjobban fejlődjenek.
A legtöbb szabályt a kizárólag a növény igényei alapján határozzák meg, az algásodást nem veszik szempontnak.
A tápanyagigényt se lehet növény fajonként meghatározni. Ez se állandó. Ha pl. felpörgetjük a növényt, mondjuk erős fénnyel, akkor ez az igény megnő, ha kevesebb a világítás, akkor ez az érték lecsökken. Erre nincs sablon. Az általános folyékony táp minden növénynek szükséges, a gyökértápozást igénylő fajokhoz oda van írva az esetleges szükségesség.
Szerintem egyedül a víz keménysége lehetne még valahol egy érdekes adat, bár ez is egy igen széles skálán mozoghat. Ezen a téren elég nagy a növények tűrőképessége, de ami a saját tapasztalatom, hogy más formájú, vastagságú, akár színű leveleket hoznak különböző keménységű vízben. De nagy vonalakban ennek sincs akkora jelentősége. De a hiper kényes növényeknél erre is felhívják a figyelmet.
És végül az együtt tarthatóság. Nos bármelyik növényt tarthatod együtt a másikkal, amelyeknél megegyeznek a Tropica által meghatározott körülmények, vagy legalábbis beleférnek egymás tűréshatárába. A különböző növekedési ütem még nem ad okot arra, hogy ne lehessen együtt tartani őket. De azt elmondhatjuk, hogy a növények között is állandó harc dúl a térhódítás miatt. Az pedig az akvakertész feladata, hogy a dinamikusabb, agresszívabb növényeket megzabolázza, féken tartsa. A növények is olyanok mint a háziállatok, pórázon kell tartani őket.
Olyan táblázatot viszont én is el tudnék képzelni, ahol egymás mellett jelennének meg az azonos igénnyel rendelkező növények. Bár az az érzésem, hogy ezeket se lehetne csak pár csoportba besorolni és igen tág átfedések is nehezítenék a csoportosítást.
Hát ennyit tudtam okoskodni a témában. :) ;)

_________________
Kép
http://levinen.blogspot.hu/


2011. szeptember 5., hétfő 21:16
Profil
Avatar

Csatlakozott: 2010. március 13., szombat 10:53
Hozzászólások: 4153
Tartózkodási hely: Debrecen
Már régóta szerettem volna találkozni egy olyan táblázatszerű megoldással (pl a Tropica részéről).
Ahol szépen minden egyes ismert trópusi akváriumi növény szerepel tarthatóság szempontjából.
Tehát adott körülmények között mely növények tarthatóak sikeresen együtt?
Meghatározó szempontok általában:
(első táblázat)
a fény mennyisége és Kelvin száma illetve a napi megvilágítási órák száma, CO2, víz hőmérséklet, víz keménysége (Ozmó?), tápanyag igény (gyökér tápozás vagy folyékony tápozás?) stb...

Illetve egy második táblázat tartalmazná azt amiről a topic címe is szól mely növények mely növényekkel tarthatóak sikeresen együtt?
Hisz vannak lassú és vannak gyors (agresszív) növekedésű fajok.
Ezt valószínűleg csak egy számítógépes alkalmazásban lehetne igazán jól látványosan megoldani.?

_________________
Szeva, mizú?!Ha bármiben szívesen, csak szólj!Ha tudok segítek!Én is így teszem, erről szól a élet!Thanks...


2011. szeptember 5., hétfő 19:36
Profil
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 15 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 4 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás: