Pontos idő: 2024. március 28., csütörtök 16:32



Hozzászólás a témához  [ 20 hozzászólás ]  Oldal 1, 2  Következő
 Watt/Liter vagy Lumen/Liter 
Szerző Üzenet
Avatar

Csatlakozott: 2017. február 17., péntek 22:25
Hozzászólások: 54
http://www.aquariumgardens.co.uk/lighti ... e-26-w.asp

http://tropica.com/en/guide/make-your-a ... ess/light/

Világításról...


2017. március 6., hétfő 21:57
Profil
Avatar

Csatlakozott: 2014. november 27., csütörtök 16:43
Hozzászólások: 428
imreloksa írta:
sziasztok...160 as aksihoz 80 cm SMD 8520 hideg 6000k és mellé SMD 5630 piros és kék jó megoldás?

nagyban függ az aki mélységétől és az átvilágítani kívánt vízoszlop magasságától .
amikor én ledet használtam Lumen értékre számolva 12000 L volt egy 100x40x40x-es 160 literes aki fölött


2017. március 6., hétfő 18:51
Profil

Csatlakozott: 2017. március 6., hétfő 14:06
Hozzászólások: 2
sziasztok...160 as aksihoz 80 cm SMD 8520 hideg 6000k és mellé SMD 5630 piros és kék jó megoldás?


2017. március 6., hétfő 14:35
Profil
Sasszem
Avatar

Csatlakozott: 2014. december 16., kedd 17:43
Hozzászólások: 2694
Tartózkodási hely: Hajdúböszörmény
Hát...én is megtoldanám még w-3méterrel legalább....
A kéket és pirosat már nem raknék...azoknak %-os arányban kevésnek kell lenni...


2016. augusztus 1., hétfő 6:10
Profil
Avatar

Csatlakozott: 2016. február 2., kedd 8:26
Hozzászólások: 1086
tom77 írta:
Sziasztok!

Nekem ledes világításom van:

1M SMD8520 hidegfehér
1M SMD5630 piros
1M SMD5630 kék

Az aksi kb 300 liter..számításaim szerint kb 20 lumen/liter..az elégséges?Nem kifejezetten növényes aksi, próbálok olyan növényeket szerezni amik nem olyan igényesek.

Szia! ha jól tudom 30-60lm/w közt számolják a low tech-et.
nálam jelenleg 18lm/w van, de ez látszólag is kevés, van fejlődés,de még a sprinter növények is lassan fejlődnek és ezen a tápozás sem segit. Én a helyedben még egy fehérrel megtoldanám, ha bírja még a táp.

Tapatalkkal küldve az én HUAWEI Y530-U00 eszközömről


2016. augusztus 1., hétfő 5:12
Profil

Csatlakozott: 2016. március 25., péntek 22:39
Hozzászólások: 5
Sziasztok!

Nekem ledes világításom van:

1M SMD8520 hidegfehér
1M SMD5630 piros
1M SMD5630 kék

Az aksi kb 300 liter..számításaim szerint kb 20 lumen/liter..az elégséges?Nem kifejezetten növényes aksi, próbálok olyan növényeket szerezni amik nem olyan igényesek.


2016. augusztus 1., hétfő 1:48
Profil
Avatar

Csatlakozott: 2010. február 16., kedd 13:28
Hozzászólások: 403
Tartózkodási hely: Keszthely
Mexx2 írta:
Szóval akkor 4x39w T5 (80-90 lumen) az annyi mint 4x80=320
Ezt osztani kell az akvárium térfogatával vagy fordítva?
Mert ez akkor sem mond nekem semmit.
Mi a jó, ha mennyi jön ki?


Nem, a 80-90 lumen wattonként értendő. Tehát egy 39W-os t5-ös fénycső, mely 80lm/Watt fényhasznosítással bír, az 3120lm-t képes összességében leadni. Az, hogy ebből ténylegesen mennyi jut le az akváriumba, az függ a reflektorok kiképzésétől, minőségétől, a vízoszlop magasságától, a lámpa és az akvárium közti távolságtól, stb-stb. Szóval rengeteg olyan tényező van, ami akváriumonként változik. Ezért is írtuk, hogy ezek az adatok is csak iránymutató jellegűek és mindenkinek saját magának kell megterveznie, kitapasztalnia a legjobb világítást az akváriuma számára, figyelembe véve az akvárium paramétereit, az összeválogatott növények igényeit, a hardscape kialakítását stb.

A lumen/liter arány pedig csak azért jobb, mert így egy viszonylag egységesebb(pontosabb) iránymutató szabályt lehet alkalmazni. A Wattban történő gondolkodás megtévesztő, mert fényforrás típusonként eltérő a fényhasznosítás mértéke, azaz míg a teljesítmény alapértéke mindegyik fényforrásnál azonos(tehát az 1W, az mindig 1W a T5, T8, PC, HQI, LED, stb esetén is), addig a Wattonként leadott lumen eltérő.

Vegyünk két példát:

Adott egy 160L-es, sűrűn beültetett akvárium. Alkalmazzuk rá a ~80lm/liter iránymutató szabályt, tehát nekünk kb. 12.800lm-re van szükségünk.

1. Ha ezt mondjuk 4x39W Osram Lumilux T5HO 865-ös csövekkel világítjuk, amik 3.325lm leadására képesek, akkor összesen 13.300lm-el gazdálkodhatunk, 156W teljesítmény mellett. Azaz a fényforrások fényhasznosítása 85.25lm/Watt-ra jön ki.

2. Ha viszont egy 150W-os Osram PowerStar Excellence HQI-TS/D izzóval világítunk, ami 13.500lm leadására képes, akkor a fényhasznosítás mértéke 90lm/Watt-ra jön ki.

Számoljuk vissza az érthetőség kedvéért a T5-ös fényforrások összteljesítményét is 150W-ra. Így a 150 Watt T5 12.787lm össz. fényárammal rendelkezik, míg a HQI 13.500-al, azonos teljesítmény mellett. Ez a ~710lm azért nem olyan elenyésző különbség, közel egy kisebb teljesítményű LED modul fényáramának felel meg és akkor még nem beszéltünk arról, hogy a fénycsőhöz ugyebár nagyon jó minőségű reflektorok is kellenek a 360°-ban történő fényleadás miatt, míg a HQI sokkal koncentráltabban juttatja a fényt az akvárium felé, tehát itt is jóval kisebb a veszteség.

A fentiekből jól látható, hogy azonos(vagy akár több) akváriumba juttatott fénymennyiség eléréséhez, a HQI-nak kevesebb Watt-ra van szüksége, mint a T5-nek. Tehát a lument kell figyelembe vennünk, ha a körülbelül szükséges fénymennyiséget akarjuk kiszámolni.

Szóval ez egy eléggé összetett kérdés, pontos matematikai képletet éppen ezért nem igazán lehet ráhúzni a témára, de mankónak jók az iránymutató elmélkedések.

Egyébként én úgy gondolom, hogy amúgy is túl van lihegve ez a "mennyi világítás szükséges" téma. Nagyjából tartsátok az akváriumtípusonként megadott lm/l arányokat és akkor nem nagyon lehet hiba. Én inkább a fényforrástípusok kiválasztásának átgondolását hangsúlyoznám jobban, szerintem a fény koncentrált sugárzásának sokkal nagyobb jelentőséget kellene tulajdonítani, mint a W/l - lm/l arányok boncolgatásának.

Volt már több, kisebb/közepes/nagyobb akváriumom eltérő lm/l arányú és típusú(T8, T5, HQI) világításokkal, de tapasztalatból az a véleményem, hogy a fém-halogén lámpákat semmi sem tudja überelni egyik akváriumméretnél sem. Ez az egyetlen olyan fényforrás eddig, ami képes olyan mértékben bevilágítani az akváriumot, hogy a nagy bozótok alatti aljnövényzet sem sárgul/döglődik és a növények szárai sem kopaszodnak fel, lehet akármilyen dús a dzsungel. A fénycsöves lámpáknál ez a jelenség sajnos mindig előjött, pedig aztán volt, ahol "stadion-világítást" használtam. Tehát én nem csak a vízoszlop magasságától tenném függővé a HQI használatának indokoltságát, hanem bizony a növényzet/hardscape kialakításától is. Simán be lehet vágni a HQI-t akár egy 30-35cm magas aki fölé is, ha a helyzet megkívánja...nem fog csalódást okozni, látványban és feelingben pedig szintén verhetetlenek.


2012. szeptember 1., szombat 0:10
Profil
Sasszem
Avatar

Csatlakozott: 2011. október 16., vasárnap 10:32
Hozzászólások: 3725
Tartózkodási hely: Debrecen
N-dee írta:
Mexx2 írta:
AQViktor írta:
Igazából ezekkel nem lehet sokra jutni, viszont van egy watt per gallon szabály is, amiből megkapjuk a világítási órák számát. 24et el kell osztani a wpg-vel és ennyi....


Azért engem érdekell a többiek véleménye is főleg N-dee-é és Kaze-é, mivel nem a semmiért írták.


Mi már erről régebben leírtuk a véleményünket ;)

Az esetleges elírások és tévedések jogát fenntartjuk! :roll: :lol:



Szóval akkor 4x39w T5 (80-90 lumen) az annyi mint 4x80=320
Ezt osztani kell az akvárium térfogatával vagy fordítva?
Mert ez akkor sem mond nekem semmit.
Mi a jó, ha mennyi jön ki?

_________________
K.Tamás


2012. augusztus 29., szerda 20:53
Profil
Avatar

Csatlakozott: 2010. február 16., kedd 13:28
Hozzászólások: 403
Tartózkodási hely: Keszthely
Mexx2 írta:
AQViktor írta:
Igazából ezekkel nem lehet sokra jutni, viszont van egy watt per gallon szabály is, amiből megkapjuk a világítási órák számát. 24et el kell osztani a wpg-vel és ennyi....


Azért engem érdekell a többiek véleménye is főleg N-dee-é és Kaze-é, mivel nem a semmiért írták.


Mi már erről régebben leírtuk a véleményünket ;)

Az esetleges elírások és tévedések jogát fenntartjuk! :roll: :lol:


2012. augusztus 26., vasárnap 9:20
Profil
Sasszem
Avatar

Csatlakozott: 2011. október 16., vasárnap 10:32
Hozzászólások: 3725
Tartózkodási hely: Debrecen
AQViktor írta:
Kis akvánál 70-80, nagyobbaknál 200l felett 50 lumen literenként az erős....


Na ezt egy kicsit bővebben mert ezt nem értem.

_________________
K.Tamás


2012. augusztus 22., szerda 21:02
Profil
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 20 hozzászólás ]  Oldal 1, 2  Következő

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  
cron