Pontos idő: 2024. április 25., csütörtök 7:54



Hozzászólás a témához  [ 253 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 22, 23, 24, 25, 26  Következő
 Fémhalogén világítás (HQI) 
Szerző Üzenet
Avatar

Csatlakozott: 2010. február 16., kedd 13:28
Hozzászólások: 403
Tartózkodási hely: Keszthely
Levinen írta:
Bár HQI-nál még nincs ős tapasztalat, de azért kíváncsi lennék, hogy mennyi idő után érdemes cserélni. Annyit tudok, hogy a fényerőcsökkenés itt is előjön egy idő után, csak úgy mint a fénycsöveknél. Ahogy számoltam, az üzemórájával számolva 3 évig működik az izzó, de hogy valójában mikor fér rá a csere, na ezt nem vágom. N-dee, Papó, vagy valaki?


Köszi a Like-ot Levi :lol:
Bár hosszú távú tapasztalatom nekem sincs még vele, én papóék izzójának adatai alapján ütemeztem be a jövőbeni cserét. A grafikon szerint kb. 50%-os élettartamnál a fényáram 80%-ra csökken. Szerintem ez lesz az a pont, ahol majd bekerül egy újabb helyette, a régit meg elteszem vész esetére. A fényspektrum időarányos torzulásáról nem tudok nyilatkozni, de ha az izzó élettartamának 50%-nál megtörténik a csere, akkor szerintem ez még nem nagyon okozhat gondot, de lehet rosszul gondolom. Majd az idő megválaszolja :)


2011. augusztus 22., hétfő 11:24
Profil
Avatar

Csatlakozott: 2011. július 5., kedd 16:02
Hozzászólások: 241
Bár HQI-nál még nincs ős tapasztalat, de azért kíváncsi lennék, hogy mennyi idő után érdemes cserélni. Annyit tudok, hogy a fényerőcsökkenés itt is előjön egy idő után, csak úgy mint a fénycsöveknél. Ahogy számoltam, az üzemórájával számolva 3 évig működik az izzó, de hogy valójában mikor fér rá a csere, na ezt nem vágom. N-dee, Papó, vagy valaki?

_________________
Kép
http://levinen.blogspot.hu/


2011. augusztus 22., hétfő 11:13
Profil
Avatar

Csatlakozott: 2011. július 5., kedd 16:02
Hozzászólások: 241
N-dee írta:
Az üveg edzett üveg, pont azért, mert a HQI izzó "elszállhat" működés közben(általában kézzel tapizott izzókra jellemző ez, tehát izzócsere szigorúan csak zsírmentes ronggyal, papírral). Nekem már fröccsent rá víz, de semmi következménye nem volt. A burkolat meleg, de kézzel megérinthető, a 2x24W T5-ös világításom burkolata sem volt sokkal hűvösebb. Akvárium vize nem lett melegebb tőle. A 60cm-t nálam 40cm magasról szépen befogja, szerintem 4-5cm-rel magasabbról, olyan 70-80cm-ig még jó lehet. Ezek a 70W-os HQI izzók gyártótól és színhőmérséklettől függően általában 5000 és 7000 lumen közti fényáramot produkálnak, szerintem inkább ezt érdemesebb figyelembe venni tervezésnél, mint a W számot. Egy 24W-os 6500K-s Osram T5 cső 1600lm-t ad le(35°C-on elvileg 1900-at), de nem annyira koncentráltan(még minőségi reflektorok esetén sem), mint a HQI, tehát ebből adódóan kisebb W szám is elegendő lehet egy adott akvárium mérethez, természetesen a növények fajonkénti igényeit is érdemes figyelembe venni. Esetleges hátránya lehet, hogy erősen árnyékol és így a tereptárgyak alatti részekre jóval kevesebb fény jut(látszólag!), mint a homogén T5 világítás esetén. Azért írtam zárójelben, hogy látszólag, mert nálam a gyökerek alatti Staurogyne sp, E. parvula, és Jávai moha csoportok is szépen fejlődnek, de fényigényesebb növényeknek ez lehet, hogy már kevésnek bizonyulna.


Tökéletes kifejtés. Kerek, tömör, én se tudtam volna jobban leírni. LIKE! ;)

_________________
Kép
http://levinen.blogspot.hu/


2011. augusztus 22., hétfő 11:10
Profil
Avatar

Csatlakozott: 2010. február 16., kedd 13:28
Hozzászólások: 403
Tartózkodási hely: Keszthely
Az üveg edzett üveg, pont azért, mert a HQI izzó "elszállhat" működés közben(általában kézzel tapizott izzókra jellemző ez, tehát izzócsere szigorúan csak zsírmentes ronggyal, papírral). Nekem már fröccsent rá víz, de semmi következménye nem volt. A burkolat meleg, de kézzel megérinthető, a 2x24W T5-ös világításom burkolata sem volt sokkal hűvösebb. Akvárium vize nem lett melegebb tőle. A 60cm-t nálam 40cm magasról szépen befogja, szerintem 4-5cm-rel magasabbról, olyan 70-80cm-ig még jó lehet. Ezek a 70W-os HQI izzók gyártótól és színhőmérséklettől függően általában 5000 és 7000 lumen közti fényáramot produkálnak, szerintem inkább ezt érdemesebb figyelembe venni tervezésnél, mint a W számot. Egy 24W-os 6500K-s Osram T5 cső 1600lm-t ad le(35°C-on elvileg 1900-at), de nem annyira koncentráltan(még minőségi reflektorok esetén sem), mint a HQI, tehát ebből adódóan kisebb W szám is elegendő lehet egy adott akvárium mérethez, természetesen a növények fajonkénti igényeit is érdemes figyelembe venni. Esetleges hátránya lehet, hogy erősen árnyékol és így a tereptárgyak alatti részekre jóval kevesebb fény jut(látszólag!), mint a homogén T5 világítás esetén. Azért írtam zárójelben, hogy látszólag, mert nálam a gyökerek alatti Staurogyne sp, E. parvula, és Jávai moha csoportok is szépen fejlődnek, de fényigényesebb növényeknek ez lehet, hogy már kevésnek bizonyulna.


2011. augusztus 22., hétfő 10:50
Profil
Avatar

Csatlakozott: 2010. március 13., szombat 10:53
Hozzászólások: 4153
Tartózkodási hely: Debrecen
Értem.

_________________
Szeva, mizú?!Ha bármiben szívesen, csak szólj!Ha tudok segítek!Én is így teszem, erről szól a élet!Thanks...


2011. augusztus 20., szombat 22:07
Profil
Adminisztrátor

Csatlakozott: 2010. január 14., csütörtök 20:30
Hozzászólások: 16084
SlyChocolate írta:
Éppen arra.
Hisz azt érheti fröccsenő víz.

Az üveg az valami spéci cucc.
Bírja ... 8-)

_________________
Kép


2011. augusztus 20., szombat 21:56
Profil
Avatar

Csatlakozott: 2010. március 13., szombat 10:53
Hozzászólások: 4153
Tartózkodási hely: Debrecen
Éppen arra.
Hisz azt érheti fröccsenő víz.

_________________
Szeva, mizú?!Ha bármiben szívesen, csak szólj!Ha tudok segítek!Én is így teszem, erről szól a élet!Thanks...


2011. augusztus 20., szombat 21:45
Profil
Adminisztrátor

Csatlakozott: 2010. január 14., csütörtök 20:30
Hozzászólások: 16084
SlyChocolate írta:
Akkor ha jól értelek akár szabad kézzel is megérinthetőek?

Ha az üvegre gondolsz , az azért elég meleg , de a többit tudod akár nyalogatni is :lol:

_________________
Kép


2011. augusztus 20., szombat 21:34
Profil
Avatar

Csatlakozott: 2010. március 13., szombat 10:53
Hozzászólások: 4153
Tartózkodási hely: Debrecen
Akkor ha jól értelek akár szabad kézzel is megérinthetőek?

_________________
Szeva, mizú?!Ha bármiben szívesen, csak szólj!Ha tudok segítek!Én is így teszem, erről szól a élet!Thanks...


2011. augusztus 20., szombat 21:07
Profil
Adminisztrátor

Csatlakozott: 2010. január 14., csütörtök 20:30
Hozzászólások: 16084
SlyChocolate írta:
Értem.
A másik ami miatt soha nem mertem befektetni a lovét fém halogénbe.
Ugyanis ezek rengeteg hőt termelnek és mint tudjuk a forró üveg és a víz nem jobb hanem találkozik.

Egy 70 w-os nem melegebb mit 2 T5.
Főleg nagyon jók az asszimetrikus lámpák.
Míg nem próbáltam el sem hittem volna , de a boltban meggyőződhetsz róla.

_________________
Kép


2011. augusztus 20., szombat 21:05
Profil
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 253 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 22, 23, 24, 25, 26  Következő

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  
cron