Pontos idő: 2024. április 28., vasárnap 19:56



Hozzászólás a témához  [ 7 hozzászólás ] 
 A csigasügeres szektorom születése. 
Szerző Üzenet
Barkács Szaki
Avatar

Csatlakozott: 2010. február 9., kedd 19:24
Hozzászólások: 386
Tartózkodási hely: Létavértes - Debrecen
Szépen rendben vannak.
AZ a vicces hogy egyformára van cserélve az összes fénycső és ugye az időtartam is azonos, a szűrés is, a vízcserék is ugyanakkor ugyanannyi. Mégis a jobb szélsőben mindig tiszta mocsok a szűrő, meg az egész ecsetalgás, pedig ott van a legkevesebb hal. Szaporodnak az ocellatusok és a meleagrisok is. Nem győzöm őket hova tenni. A multik még nem, de ők fiatalok hozzá.
A bal szélsőben a multiknál vigyázni kell az üvegtetővel, mert ha meglátják hogy félre van húzva kiugranak a vízből.
Így vesztettem el 3 halat is. :( Tiszta hülyék. Egyébként nagy építészek.


2012. február 2., csütörtök 14:02
Profil

Csatlakozott: 2010. március 3., szerda 20:09
Hozzászólások: 219
Köszönet a beszámolóért.
Vannak sikerek ?
Be lakták már a lakók az akváriumokat ?


2012. február 1., szerda 19:35
Profil
Barkács Szaki
Avatar

Csatlakozott: 2010. február 9., kedd 19:24
Hozzászólások: 386
Tartózkodási hely: Létavértes - Debrecen
Köszönöm. Örülök hogy tetszik.
A család egyenlőre jól viseli bár jó anyám legutóbb mikor itt járt megjegyezte, hogy feleséged helyében kivágnálak a francba az összes akváriummal együtt. ;)
Mondom köszi anyu hogy voltál, szia. :D


2012. január 31., kedd 22:08
Profil
Avatar

Csatlakozott: 2011. augusztus 10., szerda 12:37
Hozzászólások: 1794
Tartózkodási hely: Nyíregyháza
Parádés!Szeretem amiket alkotsz.Élvezet látni és olvasni!Ez kérem szerelem a javából az akvarisztika felé.Grat! :D
Család hogy bírja? :twisted:

_________________
Nincs kéz nincs csoki!


2012. január 31., kedd 21:22
Profil
Sasszem
Avatar

Csatlakozott: 2011. október 16., vasárnap 10:32
Hozzászólások: 3725
Tartózkodási hely: Debrecen
Ezt nem hogy elolvasni, hanem levezetni sem volt könnyű.
Nagyon részletes beszámoló, és jó is.
Hátteret szerintem nem is kell venni, hiszen mind a 3 akváriumnak a fal miatt más a háttere, és még szerintem nem is néz ki rosszul.
Mondjuk nem tudom mennyire látványos az élet az akváriumban, mivel a csigasügérek elég félénk halak, legalábbis nekem 1 pár volt és ők a társasban nagyon félénkek voltak.
Az egyik úgy bebújt a csigaházba, hogy azt hittem nincs is benne és a boltból 2 helyet 1-et hoztam haza.

_________________
K.Tamás


2012. január 31., kedd 21:22
Profil
Adminisztrátor

Csatlakozott: 2010. január 14., csütörtök 20:30
Hozzászólások: 16084
Nagyon köszönjük az igazán profi részletes beszámolót.

_________________
Kép


2012. január 31., kedd 21:07
Profil
Barkács Szaki
Avatar

Csatlakozott: 2010. február 9., kedd 19:24
Hozzászólások: 386
Tartózkodási hely: Létavértes - Debrecen
Üdv.

Gondoltam megosztom veletek a csigasügeres akvárium részlegem elkészítésének menetét.
Sajnos az utóbbi másfél év anyagi hanyatlása nagymértékben rákényszerít a barkácsolásos megoldásokra, de ennek a posztnak talán ez is az értelme.

Egyszer még régen a júgyúb videóit böngészve megakadt a szemem egy apró kis halon.
3-4 centimétere ellenére halált megvető bátorsággal esett neki gazdája kezének, aki mindössze a szokásos akvárium karbantartási munkálatait próbálta volna elvégezni. Gondoltam is rögtön, hogy aki kitalálta a mondást az biztosan Őt szemlélte közben…
„Kicsi a bors, de erős.”
Kicsit tovább bogarászva a videók között ez a pici halacska megcsillantotta egy másik arcát is.
A lakhelyéről kisereglő parányi kis ivadékait óriás gonddal óvta és ha úgy tűnt valamelyik „gyermeke” nem elég éber, azt a szájába kapkodva gyorsan vissza "köpdöste" a csigaházába. :)
Lehet hogy csak én vagyok alacsony igényű, de lenyűgözött a látvány és eldöntöttem, hogy tartani fogok ebből a fajból.
Egy fél évvel később egy szolnoki akvarista társunktól sikerült is beszereznem 6db pirinyó Lamprologus Ocellatus-t, „Gold” változatban.
Hogy ne legyen túl sivár a 90 literes akvárium, kaptak még 6 db ivadék Xenotilapia bathyphillus lakótársnak.
Ez egy békés faj és az együtt éléssel sem voltak soha problémáik.
Bő másfél év elteltével elérték a halacskák az elvárható maximális méretet, de a szaporulat mégsem jött össze.
Szaporítás kapcsán, temérdek helyen találtam utalást arra, hogy nem érdemes vegyesen tartani a fajokat az akváriumban.
Lehetőleg 1 akvárium, egy faj. Már amúgy is megfogalmazódott a fejemben egy kis csigasügeres szekció kialakítása.
Picit számolgattam, eladtam a fölös akvarisztikai cuccaim nagy részét és neki vágtam.

Az olcsó, de megbízható megoldások híve vagyok és nem riadok vissza a dolgok saját kezű elkészítésétől sem.
Ennek jegyében állok neki az elkészítésnek is.


De mire is van szükségem a kivitelezéshez ?
- 3db szabvány 60x30x30-as 54 literes akváriumra üveg tetővel.
- 3 akvárium fűtésre
- egy vasállványra, amely a 3 aksit tartja majd
- egy megfelelő méretű világítás búrára
- elegendő mennyiségű világításra
- finom szemcséjű homokra
- térelválasztásra használható NÁTÓ kompatibilis kövekre
- az elmaradhatatlan csigaházakra, megfelelő mennyiségben
- megbízható, de olcsó szűrésre
- a jelenlegi légkompresszorom lecserélésére
- végül utoljára de nem utolsó sorban a 3 sügérfaj beszerzése

Kezdjünk neki az állványnak:
A három akvárium összsúlya nagyjából 200 kiló, vízzel, homokkal, kővel.
Túlságosan nem szeretnék aggódni rajta mikor dől össze az akvárium asztal, ezért marad a vas állvány.
183cm hosszúra tervezem, 36cm mélyre és 70cm magasra.
4 lábon áll majd és lesz benne az asztallap részt alátámasztandó 5 merevítő lap is.
Bátyám jegyezte meg, hogy ha nem kötöm össze alul a lábait, akkor 200 kiló alatt egy jól irányzott oldalirányú lökéstől összecsuklik majd, mint Bambi a hidraulikus prés alatt.
Ezért a falhoz középen 1 db 20cm-es csavarral csatlakozik majd, ami megakadályozza az oldal irányú és az előre billenést.
Közben érkezett az ihlet, hogy egy kis konzolt hegesztek rá 20x20-as vasból, ami majd a világítást tartja. Ez végül jó ötletnek bizonyult.
Tehát az állványhoz kellett 9 méter 30x30-as zárt szelvény. Ez másfél szál. Szálanként 2600Ft, tehát összesen 3900Ft. További 3 méter a világítás tartónak 20x20-as anyagból 1000Ft.
Ezt 3 darabba vágattam, így befért a Suzuki-ba az anyós ülést lehajtva.
Az elemeket készre vágtam és összehegesztettem, majd lecsiszoltam a hegesztéseket. Az egészet áttöröltem nitro hígítós ronggyal az olaj eltávolítás a végett és lefújtam fekete fényes festékkel. (750Ft)
Íme a végeredmény.

Kép

Kép

A fedőfelület 183x36cm-es alapterületű 12mm vastag OSB lap adta. Havertől szereztem 2 sörért. (360Ft) Ezt 8 önmetszős acélcsavarral rögzítettem a fémhez.

Kép

Végül a felületre ragasztottam polifoam lapot, ami nem lett teljesen elég, de szépen szétosztottam és így is megállja a helyét.
Ehhez ingyen jutottam hozzá. Úgy csináltam hogy a „gazdaságos” hipermarketben addig bosszantottam az asszonyt avval, hogy nem találok napozó polifoam lapot az akvárium alá, hogy megígérte vesz nekem az „akváriumos boltból” rendeset. 1500Ft lett volna, de így lett ingyen.

Kép

Ezzel az állványon túl is vagyunk.

Következzék a világítás burkolata.
Ez a koncepció alapján fél úton van egy akvárium tető és egy akvárium fölött lógó világítás között.
Az egész alapja egy 183x11cm-es festett lemezlap. A széleit 1cm-es sávban visszahajtottam, hogy tartás kapjon és ne hajoljon egy könnyen.
A végeihez kivágtam a világítás búrájának a profiljait és FBS-el a két végére ragasztottam.
Ugyanezt tettem a 2 közbenső oldaltartó profillal is. Ez már műanyagból készült.
Ezeket mind ingyen szereztem.

Kép

Kép

Kép

Kép

Miután megszáradt a ragasztás jöttek az oldal lapok. 8x61cm-es és 3mm vastag műanyag lapok 12db.
Ezeket mind egy igen jóféle kemény-PVC ragasztóval ragasztottam össze, ami feloldja a műanyag felületét és szinte egy anyaggá teszi a darabokat. (570Ft)
Az ideiglenes tartásról szigetelő szalag csíkok gondoskodtak.

Kép

A száradást követően elkészítettem még a világítás tartó részt is. A fölső zárt szelvénye vágott nútba csúszik majd a tartó. A ragasztó ezúttal is FBS.
Használat közben a világítás a konzolról lefelé lóg. Mindig sokat kínlódok karbantartáskor, hogy vagy nehezen férek a világítástól az akváriumhoz vagy ha leveszem a tetőt / világítást, akkor meg nem látom mit csinálok a vízben. Ezúttal ha takarítom az aksit vagy „halászok”, akkor egyszerűen lehúzom a világítást és a konzol tetejére rakom. nincs útban, de fényt azért kapok bőven.

Kép

Kép

Kép

A világító búra végeztével nekiestem magának a világításnak.
Már volt eleve volt egy egycsöves T8-as 18W-os konyhai armatúrám egy 6500K-es fénycsővel. (1700Ft csővel)
Ehhez hasonló:

Kép

Először is ezt ragasztottam a tető közepébe, védőbúra nélkül. Viszont szükség volt még ezen kívül 2 db 18W-os fényforrásra.
Szükségem volt hozzá 4db T8-as fénycső foglalatra (150Ft / db), 2db gyújtó patronra (130Ft / db), 2db gyújtó foglalatra (150Ft / db),
8 db öntapadós kábelvezető bigyóra (40Ft / db), 7 méter neon szerelő egyszálas kábelre (30Ft / m) és 2db 18W-os csőre (670Ft / db).
Ezen kívül egy 36W-os vasmagos fojtóra (1150Ft). Azért nem elektronikust vettem, mert az 6500Ft lett volna. Jó nekem a régi is. :D
Egy kis elméleti rajz a beszereléshez. A foglalatokat FBS ragasztóval rögzítettem és a száradás idejére könyvekkel súlyoztam le úgy, hogy rossz fénycsövekre helyeztem rá őket és szigetelő szalaggal rögzítettem össze.

Kép

1. T8 6500K 18W fénycső
2. 36W-os fojtó
3. gyújtó foglalatok a patronokkal
4. kábelösszekötő csokik
5. az egycsöves armatúrám gyújtó elektronikája


Kép

Kép

Kép

Kép

Kép

Főpróba:

Kép

Kép

Az atomvillanás elmaradt. :) Már ez önmagában is siker. Elkészült a világítás is.

A következő lépés volt beszerezni az akváriumokat.
Érzek magamban annyi ambíciót, hogy megcsináljam, de gyűlölök üveggel és ragasztó anyaggal dolgozni
egy időben. Összekenném az egészet. Inkább kifizetem az árát. Egy rokonom közreműködésével 2400Ft / db áron jutottam hozzá 4mm-es üvegből és elhúzható üvegtetővel és merevítéssel az akváriumokhoz.
Mint az elején mondtam 60x30x30cm és 54 liter és ebből 3 db.
Miután megjöttek az akváriumok tovább folyt a munka.

Homok és kavics…
Egy Debrecen külterületi illetőségű kőkereskedésben jártam. Egyik ámulatból estem a másikba. nagy választék és alacsony árak és akár egy darabot is lemérnek ha annyi kell.
A bőség zavarában nem tértem el az alapötlettől. Nagy méretű sima és gömbölyded sóder kavicsot kerestem és találtam. Egy óriási kupacból keresgéltem olyanokat amelyek kerekek, de azért megállnak a talpukon is ha kell.
Hülyén néztem ki a kupac tetején a „NE MÁSSZ A TETEJÉRE !” táblába kapaszkodva.
Korábbi akvarista boltokban szerzett tapasztalatokkal a gyomromban reszketve toltam az eladóhoz a talicskát.
Mértünk és számoltunk. 15 kiló és 165Ft. :D:D:D Huhh. Megkönyebbültem…
Áztatás, súrolás, áztatás szárítás.

Kép

Az elhelyezéssel a 3 akvárium miatt valami harmóniára törekedtem. Sokan az asszimetria hívei. Én nem.
A csigasügereknél fontos, hogy legyen valami elválasztás az egyedek és / vagy kolóniák között.
Így a gyengébb egyedek is képesek némi fedezék mentén területet birtokolni.
A hármas tagolás mellett döntöttem. A kövek alá műanyag sablont tettem. Így könnyebb dolgom van a pakoláskor és a kő sem kerül közvetlenül az üveggel érintkezésbe.

Kép

Kép

Kép

Kép

Kép

A talajhoz már volt úgy 10 kiló használt kvarchomokom. Mulmal és sok-sok maláj tornyos csigával keverve. Kapott egy szúnyoghálós szitálást, egy alapos mosást és egy forrázást is.
Vásároltam még mellé 2x5 kilót. (1600Ft)

Idő közben megszületett a döntés szűrő ügyileg.
A külső szűrő egyenlőre luxus lenne, de még 3 motoros belsőre sincsen pénzem.
Alsó polcossal most nincs kedvem kísérletezni. Amúgy meg háló szoba. Azt mondta az asszony, ha csobogó lesz kinyír. :D
Egy talpas szivacs szűrő mellett döntöttem. ISTA Bio Sponge „L” Rectangle névre hallgat. Névleges teljesítménye a gyártója szerint 50 gallon. (990Ft / db)
Ez bőven elbír majd az 50 literrel. Méretre nem kicsi, de azért nem is olyan brutális látvány. Nekem legalábbis nem bántja a szememet.
A három szűrőhöz rendeltem még ezt a kis levegő triplacsapot. (300Ft)

Kép

Locna fórumtárs felhívta a figyelmem, hogy a csigasügereknél a csigaházak szellőzése kapcsán meg úgy alapvetően is fontos szempont, hogy legyen normális áramlás.
A talpas szűrőknél és van, de nem járja át intenzíven az akváriumot. A felfelé irányuló kiáramlás végett inkább a szűrő sugarában lép föl.
Ezért szükségesnek láttam a szűrő apró átalakítását. Lényegében ez motoros szűrő kiömlőjéhez hasonló pipa.

Kép

Kép

Kép

Kép

Kép

A kiáramló vizet kényszeríti az általam kívánt útvonalba. Így a szűrt víz körbe-körbe halad az akváriumban és a szennyeződést is folyton a szűrő előtt hajtja el.
Maradt még egy szempont, mely a talpas szűrő mellett szól. A csigasügerekkel szerzett tapasztalatim során azt tapasztaltam, hogy időről-időre 1-2 egyed a perifériára szorul és alárendelt helyzetbe kerül.
Ilyenkor mindenki rúg rajta egyet. Esetleg egy begőzölt hím a láncfűrészével mindent birtokolni akar, míg helyre nem billen a kis agya. Ilyenkor nincs menekvés.
Sokszor abszurd pozitúrákban van a rettegő halacska valami mellé elbújva. A talpas szivacsszűrő remek fedezék. Alatta / fölötte, mögötte is remek fedezéknek tűnik.
A gyakorlatban kiderült, hogy jól gondoltam. Azonnal búvóhelynek használták a gyengébb halak míg elcsitult a domináns főnök dühe.

Eddig 2 kompresszorom volt. Egy nagyon gagyi új és egy nagyon öreg kicsi. Ezek már nem bírtak volna el a feladattal. Elérkezettnek láttam az időt egy normálisabb kompresszor vásárlására.
Sokat nem keresgéltem. A SERA árai már sokszor megdöbbentettek, rossz értelemben. A minőségében azonban még nem találtam kivetni valót.
Egy Sear Air 550R-t vásároltam:
- teljesítménye 550 liter / óra
- fogyasztása 11W
- membránok száma 4
- elektronikusan szabályozható teljesítmény
- 4 kimenet
- 4 membárános
- javítása moduláris rendszerű, membrán páronként 1500Ft
- emelt elektronikus zaj szűrés
- ajándék 3db „Y” közösítő és 4db visszafolyás gátló (ez működik is)

A 4-ből 2 kimenetet használok egyesítve és még félig föltekerve bőven kiszolgálja a 3 szivacsszűrőt. Tetszik.

Kép

Kép

A fűtéssel elagyaltam egy keveset. Lett volna egy vezérlőm, de nem volt hozzá 3 egyforma értékű fűtőm.
Pedig 3db 25W-os vagy 3db 50W-os hévíz hűtő is elég lett volna. Újat biztos nem veszek ezért.
Van ugyan 3 automata fűtőm, de azok meg nem egyformák. Szerettem volna egyformákat rakni bele.
Végül keret és használt ajánlat híján maradt a 3 különböző fűtő.

Csigaházak.
A csigasügerek legjobb barátai. Elbújnak benne. Ikráznak benne. Birtokolják őket és elássák ami nem kell.
Még a rangsor felállításánál is szerepe van. Bemegyek egy boltba. Látom 250ft / db. :D:D:D
Jó hogy nem már. Családi csigaház feltáró körutakat szerveztem. 3 alkalommal össze is gyűlt vagy 80db.
De hogy hány csaláncsípést szenvedtem el ez alatt…
3 módon lehet megfelelő éti csiga házhoz jutni:
- keresel ürest és kisikálod kifőzöd
- elkapod az élőt és bekened a fenekét ecetes-erőspistás-üvegszilánkos konyhasóval :D
- ha a második nem segít, mert ugye nem fog… :) , akkor 2 percig főzöd aztán egy kis villával kifordítod a házból, majd 10 percig újra főzöd és jó alaposan kimosod. Ehhez viszont orr, gyomor, kegyetlenség és gusztus is kell. Egyébként ez csúnya dolog lenne, mert Magyarországon bár engedélyezett a begyűjtés bizonyos mértékig, attól még védett állat és az eszmei értéke 2500Ft. Nem ajánlott tevékenység !
A csigaházak csúcsait fenőkővel vizesen lereszeltem, hogy könnyen elsüllyedjenek a vízben és hogy az ikrák is jobban szellőzzenek, ha oda kerül a dolog.
Így nem maradt más dolgom mint az összepakolás.
A meglévő 6 db Lamprologus Ocellatus Gold került az első akváriumba.
A vizüket a korábbi akváriumukból raktároztam le, így az áttelepítés nem okozott gondot. Ők jobb szélre kerültek.
Az első nap elég feszülten telt. A vezérhím mindenkit fölzavart a talpas szűrő tetejére.
Egy bő napig előjött az antiszoc énje. Ma délre már 2 nőstény leengedett csigaházat foglalni.
A második akváriumba is beszereztem a lakókat. Meeki fórumtárs baráti áron felajánlotta a Neolamprolgus Meleagris tenyész párját és körülbelül még 20-25 db növendékét. A kicsik úgy másfél centisek.
Nem akartam Őket nagy sokknak kitenni, így hoztam 22 liter vizet a saját akváriumukból. A vizük kissé zavaros volt, de majd a cserék alkalmával letisztul.
Ők középre kerültek. Ezt a fénycsövet ki kell cseréljem, mert a színhőmérséklete nem a megfelelő. Úgy 10.000 kelvin.
Összeverekedtek rendesen. Egyenlőre fasirtban vannak. A gyerkőcöket pedig ívató hálóban tartom egyenlőre, nehogy a szülők stressze ámokfutáshoz vezessen.
A bal szélső akvárium még várja a lakókat. Neolamprologus Multifasciatus lesz benne. Ők kapták a legtöbb csigaházat.
Várhatóan 10 db növendék lesz jövő hét közepe fele.
Íme a végeredmény egyenlőre külső háttér dekoráció nélkül.

Kép

Kép

Kép

Kép

Kép

Kép

Kép

Kép

Kép

Kép

Kép

Kép

Hát körülbelül ennyi a történet.
Pár héttel később a középső elektornikus nyújtású foglalat megadta magát, így azt is kicseréltem trafósra.
Illetve a talpas szűrők kaptak Cseh légemelős meghajtású upgrade-et.


2012. január 31., kedd 20:21
Profil
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 7 hozzászólás ] 

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás: