Pontos idő: 2024. április 28., vasárnap 23:07



Hozzászólás a témához  [ 7 hozzászólás ] 
 Barkácsolás élő eleség tenyésztéséhez 
Szerző Üzenet
Barkács Szaki
Avatar

Csatlakozott: 2010. február 9., kedd 19:24
Hozzászólások: 386
Tartózkodási hely: Létavértes - Debrecen
A munkahelyen van a szaporítda ! :D


2013. november 30., szombat 20:19
Profil
Adminisztrátor

Csatlakozott: 2010. január 14., csütörtök 20:30
Hozzászólások: 16084
patzu írta:
Nagy élvezettel olvastam a leírásod!
Bárcsak több szabadidőm lenne , biztosan kipróbálnám a tenyésztésüket!
Jelen esetben szurkolok Neked, hogy minél sikeresebb legyen a ténykedésed! De aki ilyen odaadással tesz valamit, annak előbb utóbb Eredménye kell legyen! :)

Ha más nem akkor kivágja az asszony a tenyészetével együtt :D
Bocs ezt nem hagyhattam ki :roll: :D

_________________
Kép


2013. november 30., szombat 17:43
Profil
Avatar

Csatlakozott: 2011. augusztus 31., szerda 21:02
Hozzászólások: 127
Nagy élvezettel olvastam a leírásod!
Bárcsak több szabadidőm lenne , biztosan kipróbálnám a tenyésztésüket!
Jelen esetben szurkolok Neked, hogy minél sikeresebb legyen a ténykedésed! De aki ilyen odaadással tesz valamit, annak előbb utóbb Eredménye kell legyen! :)


2013. november 30., szombat 17:08
Profil
Adminisztrátor

Csatlakozott: 2010. január 14., csütörtök 20:30
Hozzászólások: 16084
Egy érdekes oldal a témában :
http://mek.niif.hu/03400/03408/html/2881.html

_________________
Kép


2013. november 29., péntek 22:23
Profil
Barkács Szaki
Avatar

Csatlakozott: 2010. február 9., kedd 19:24
Hozzászólások: 386
Tartózkodási hely: Létavértes - Debrecen
Hát nem lenne utolsó dolog honosítani egy ilyen fajt.


2013. november 29., péntek 22:06
Profil
Adminisztrátor

Csatlakozott: 2010. január 14., csütörtök 20:30
Hozzászólások: 16084
Köszi Killer a beszámolót :shock:
Érdekességképpen . Régebben jártam planktonozni és az egyik kis csatornában édesvízi "artemiát " sikerült tömegesen fogni.
Sajnos a "csoda " csak pár hétig tartott mert tele górálták szeméttel a helyet.
Soha többet nem találtam ilyen állatokat.
Milyen jó lenne most velük is kísérletezni .

_________________
Kép


2013. november 29., péntek 21:46
Profil
Barkács Szaki
Avatar

Csatlakozott: 2010. február 9., kedd 19:24
Hozzászólások: 386
Tartózkodási hely: Létavértes - Debrecen
Sziasztok !

Egy kissé a szokásostól eltérő blog-nak kezdek neki.
Történ is egyszer, hogy nekiálltam sórákokat nevelni. Konkrétan a házilag kikeltett sórákokat kifejlett korukig. Számos sikertelenül próbálkozó akvarista társam és saját próbálkozások után végül összejött. Ebből született egy blog úgy 2 éve, ami leírta ennek folyamatát. Voltak pozitív és negatív tapasztalatok.
Pozitívum, hogy ivarérett korukig neveltem viszonylag rövid idő alatt a kis háton úszó bigyuszokat és még párzásra is sor került. Mármint a sórákok közt, ami egyénként leginkább csak a természetes élőhelyükön fordul elő.
Negatívum, hogy az eredeti cél mellett reménykedtem, hogy relatíve tetemesebb mennyiséget sikerül kinevelni egyszerre és sok örömet okozhatok velük a halaimnak élő eleség formájában.
Sajnos alapvetően a sós víz egy instabilnak mutatkozó közeg. Hamar "megromlik" a bomlástermékektől és a sórákok nagy része el is pusztul.. főleg ha sokan vannak. Nagy létszámnál a levegőztetés is kihívás. Ugyanis ha túlságosan bolygatjuk a vizet, akkor nem igazán tudnak táplálkozni és azért pusztulnak el.
Elsődlegesen az etetésük tűnt nehéz feladatnak. Vicces hogy végül ez volt a legkisebb gond.
A szakirodalmak szerint a bealgásodott akvárium és a fitoplankton jelenléte létszükség.
Ez tapasztalatom alapján tévhitnek bizonyult. A blog-ban felidézem a sikeres nevelés támpontjait, illetve újra kísérletet teszek erre célul kitűzve azt, hogy klasszissal több sórákot neveljek föl egyszerre.
Ezt úgy próbálom megvalósítani, hogy a nevelő medencéjükbe építek egy házilag készített kis mini fehérje fölözőt. Amelyik a tengeri akváriumok szűrésének is szerves része.


A Artemia salina (sórák) felnevelése

2011.03.17.
Magát a sórákot nem kell bemutatni. Szerintem mindenki tudja miről van szó.
A kikeltésük elég könnyű, de a felnevelésük már nem annyira, mivel a kikelt artémiák 4-8 napon belül szinte 100%-ban elpusztulnak, még sokszor abban az esetben is, ha szakszerűen etetjük őket.
Fölnevelni őket anyagi szempontból nem túl praktikus. Mármint nagyobb létszámban. Elég drágának mondható a só, amelyet időről-időre cserélni kellene.
Párszor próbálkoztam velük és a legutolsó 2 alkalommal már könnyedén sikerült is.
Megpróbálom végig kísérni a folyamatot. Kicsit rendhagyó lesz a leírás, mert a munkahelyemen nevelget(t)em Őket és
rögtön egy hosszú hétvégével vette kezdetét a projekt...

2011.03.09. START
Egy hat literes kis akváriumba öntöttem 5 liter szénsavmentes legolcsóbb ásványvizet és szórtam bele 5 x 30 gramm akvarisztikai tengeri sót, majd elkevertem maradéktalanul.
Miért bubi mentes olcsó ásványvizet ?
- a pihentetett csapvízben, a vízkezelő szerrel kezelt csapvízben, a beállt akvárium vízben is pár nap után nagy pusztulás mutatkozott
- a szénsavmentes ásványvízben ezzel szemben sokkal kisebbnek volt mondható a veszteség és gyorsan fejlődtek a kis jószágok

Ezeket a tapasztalatokat a későbbi próbálkozások során vontam le. Azt hiszem egyedül az esővizet nem próbáltam még ki.
Ennél kisebb aksiba ne tegyük, ha a fölnevelés a cél.
Levegőztetés nem szükséges, de ha van rá lehetőség egy csövön pötyöghet benne lassan a buborék porlasztókő nélkül, kb. 1 bubi / másodperc. A porlasztás zavarja őket. Nem is nagyon táplálkoznak ilyen esetben.
Kivettem a sós vízből egy 3 decis pohárral és abba szórtam egy nagyobb csipet artemia petét.
Ez azért hasznos mert kikelés után egy fecskendővel össze tudjuk szívni a kikelt artémiákat a peteburkok nélkül és így tesszük át őket az 5 literbe. A pohárból a vizet pedig egy szűrőnek használt vattakorongon keresztül öntöm vissza a nagy edénybe. Ezáltal nem terhelem a vizet a peteburkok és a kikeletlen peték bomlástermékével.

2011.03.11.
A kikelésnek még nyoma sincs. Elég hűvöske az irodám, de ami késik az jön.

2011.03.12-15.
Hosszú hétvége.

2011.03.16.
A 4 nap megtette a hatását. Nagy a hemzsegés a pohárban. Összeszívtam a srácokat egy fecskendővel és mentek az 5 literesbe. Még nagyon parányik. Úgy 1mm.
Aprók mint egy golyóstoll hegye. A szakirodalom szerint körülbelül kikeléstől számítva még 3-5 napig nem is táplálkoznak. A testükben lévő fehérjét élik föl ez alatt. Ezt követően válik táplálkozásra alkalmassá a testük. E miatt mondják, hogy a kishalak számára keltetett artémiák kikelés után közvetlenül a legtáplálóbbak. Pár napig ezért nem is érdemes etetni őket. Csak a vizet szennyeznénk vele.
Szerintem holnap is ráérek kezdeni etetni őket.

TIPP !!!
Az akvárium tetejét fedjük le valamivel a kipárolgás csökkentése végett. A vízszintet jelöljük meg alkoholista filccel.
A kipárolgott vizet sima tiszta vízzel pótoljuk.
Lehet hetente 1-2 liter vizet cserélni. Egy porlasztó kövön keresztül könnyen le lehet szívni a
cserélendő vízmennyiséget a rákocskák nélkül.
Természetesen a friss vizet is sózzuk föl 30 gramm / liter arányban !
Óvjuk az akváriumot a közvetlen napfénytől. 24-28 C fok között nincs gond.
Ha mindent jól csinálunk akkor is elhullik a végére a rákocskák egy harmada. Ez természetes.


2011.03.17.
Etetés...

Hallottam már szárított élesztős, meg előre bealgásított edény verziókat is. Van ahol 2-3 csepp tejet használtak erre a célra naponta és találtam vörös élesztőből készített folyadékot is. Én nem így csinálom. Unikornis tejet használok.
Viccet félretéve. Létezik direkt erre egy folyadék. A HOBBY cég forgalmazza.
Aki megteheti vegyen HOBBY Liquizell cseppet és egy tégely HOBBY Mikrozell port. Az első egy alga folyadék, a második pedig száraz alga őrlemény egy üveg tégelyben.
Aki nem szeretne ezekre költeni az készítse el magának.
Ezt a nevelést már barkácsolt táppal csináltam.

Recept:
Vettem reformházban 1 doboz alga tablettát emberi fogyasztásra. (7-800Ft egy tégely)

Kép

Gondolom jó sima akvarisztikai spirulina tabletta is, de nekem ez vált be erre a célra.
Az akvarisztikai spirulina tablettákban növényi rostok is vannak. Össze őrölve elég sok "szemetet" kell kiszedni belőle, ami a sórák számára ehetetlen. Az emberi verzió cement finomságúra őrölhető.
Egy nagykanálba teszel 4 szemet és egy kávéskanállal porrá dörzsölöd.
A port egy 50 milis fecskendőbe öntöd (125Ft) és fölöntöd ásványvízzel, aztán szépen simára rázod.
Ebből kell napi 5-8 csepp !!! a vizükbe, amit lassú kevergetés mellett csöpögtetsz be.
Jobb megoldás egy kis pohárnyi vizet kivenni fecskendővel az aksiból és abba csepegtetni, majd azt hígítva visszaspriccelni a medencébe.
Ne etess túl, mert a vizük akár egy fél nap alatt is megromolhat és akkor lehúzzák a rolót.
Kb. egy hétig esznek ilyesmit, mert túl kicsik hogy mást magukba tömjenek.
Később már lehet közvetlenül a port is szórni nekik, csak módjával. Kicsik és keveset is esznek. Nagyon gyorsan fejlődnek. Ha kimarad 1-2 nap etetés az sem nagy gond, csak előző nap kicsivel több kaját kell nekik adni.

2011.03.23.
Eddig naponta etettem őket 5-8 cseppel. Pénteken 10-el, mert a hétvége kimarad.
A kezdeti 1 pár parányi úszó láb egész evező flottává módosult és megjelent a klasszikus háton úszás és a farok rész is. De még picik most is.
(sajnos a képek a feltöltő portálról elvesztek és a gépemen már nincsenek meg, ezért ezt nem tudom illusztrálni, csak néhány képet találtam a végéről)

2011.03.24.
Szerencsére a Youtube-on megmaradt a videó, amit akkoriban csináltam róluk.
11 naposak. A fényképező lencséje elé tettem egy nagyítót.

http://www.youtube.com/watch?v=BvtueoSfqTI

2011.04.05.
Úgy tűnik a csapat nagy része elérte az ivarérett kort és a végleges méretet.
Kikeléstől számítva sacc 3-4 hétre.
Érdekesség, hogy az artémiák mérete és színe nagyban változhat a begyűjtés helyétől.
A sósabb tavú élőhelyről begyűjtött petékből általában kisebbek és pirosas színűek kelnek és nőnek föl, míg a kisebb só koncentrációjú tavakból fakóbb barnás sárgás színű nagyobb méretet elérő példányok lesznek. Ugyanezen apropóból a kedvelt só koncentráció is változhat.
A múltkori peték, amiket tasakban vettem Vateráról, azok nagyobbak és virgoncabbak voltak már kikeléskor és nagyobbra is nőttek. A mostani Ocean Nutrition termék.
Ezek sokkal kisebben kelnek ki és elég erőtlenül úsznak 2-3 napos korukig. Viszont az ivadék halaknak ez jobban kedvez. Könnyebben tudják őket falni.
Most hétvégén kezdődött el náluk a párzási őrület. Egészen eddig az fényesebb sarkaiban tolongtak nagy csomókban. Etetéskor széledtek szét rémületükben.
Mára már fölbomlottak a csoportosulások és szétszóródtak a kis aksiban.
Párzás közben szinkron úsznak. Ez azt jelenti, hogy az elöl úszó nőstényt szorosan követi a mögötte jövő masszív szájszervű hím és próbál vele egyformán úszni.
Nem vagyok benne biztos, de úgy tűnik, mintha a hím az előtte úszó nőstény hátának a közepébe kapaszkodna a száján lévő olló szerű bigyusszal. (ami lehet maga a szája :) )
Némelyiknél már a leghátsó úszólábak tövében megjelent 2 kis tasak. Ezekben fejlődnek a petéi. Nagyítóval látszanak is. Beindítás óta nem volt vízcsere. Lassan időszerű lenne a felét frissre cserélni és ezalatt leszívni az aljzaton összegyűlt bomlástermékeket.

2011.04.08.
Tehát nagyjából most 3 és fél hetesek, körülbelül a kikeléstől számítva 26 naposak a sórákjaim. Készítettem egy friss videót és néhány jobb képet is.
Szerintem ha a korábbit megnézitek, akkor egyértelműen látszik a növekedés mértéke.
A képek és a videó is a szokott módon egy 20x-os nagyító mögül készültek fényképező video MACRO módban.

http://www.youtube.com/watch?v=jX90jtjJOLQ

Körülbelül ennyi.
2 hónapos koruktól szépen lassan el kezdtek pusztulni és 3 hónapos korukra mind elpusztult. Körülbelül eddig élnek. Remélem van, akit érdekelt ez. Akinek kérdése van, írjon bátran.
Sziasztok.

Képek itt:

Kép

Kép

Kép

Kép

Kép

Kép

Kép

Kép


Itt ért véget a 2 évvel ezelőtt írt blog-om és folytatódik a jelenlegi projekt.


Tehát a jelenlegi cél viszonylag kis akváriumban egy nagyobb mennyiség fölnevelése.
A víz oxigénnel dúsítása anélkül, hogy zavarnánk a sórákokat a táplálkozásban.
Illetve a víz tisztán tartása a nagy létszám ellenére is.
Véleményem szerint ennek egy esetleg működő alternatívája egy erre a célra kialakított protein skimmer vagy ha úgy tetszik fehérje fölöző. A benne áthaladó víz oxigénnel dúsul, de eltávolítja közben a bomlástermékeket.
Itt nem használhatunk elektromos vízpumpát, mert összeszedi a rákokat, ezért a víz áramoltatását egy Cseh típusú légemelőre bízom. A szívó hatást pedig egy nagyobb felületre osztom szét. Erre a klasszikus pipa szűrő finom szivacsa szerintem jó lesz. nem szedi össze a rákokat és biztosítja a víz megfelelő áramlását.
Egy elvi rajz:

Kép

Gyakorlatilag az elkészítéshez egyesítettem a két nagy konkurens márkát, mivel az fél literes Pepsi és a Coca Cola flakont használtam. Az alsó ház a Coca flaska.
A felső pedig a hab kicsapó tálka. Pepsi termék. Azt sem tudom mi a neve a gyári változaton. :)
Bontottam egy pipaszűrőt hozzá és kicsit átalakítottam. Bal oldalt van a légbuborék hajtású Cseh "vízemelő", amely a házból a felszínre teríti szét a kiszívott vizet, ezáltal minimális áramlást hoz létre az akváriumban. Nem zavarja a rákokat a táplálkozásban. (reményeim szerint) Jobb oldalt van a pipa szűrő szívó csonkja a szivaccsal. Innen pótlódik a Cseh légemelő által kiszívott víz.
Középen van egy siporax-ból hekkelt porlasztókő. Egészen finoman porlaszt.
A rajzon a piros vonal mentén befolyó víz átáramlik a buborékfüggönyön, miközben a bubik folyamatosan hab formájában választja ki belőle a mérgező bomlástermékeket, majd a Cseh légemelő által távozik a fölözőből. A képződő hab fölfelé halad és a bomlástermékek társaságában a külső tálkába fut ki. A rajzon a zöld színű zizi.
Szerintem a az összeállítás különösebb magyarázatra nem szorul.
A képek elegendőek lesznek véleményem szerint.
Egy kocka alakú 5 literes üveg lesz a kísérleti akvárium.

Kép

Kép

Kép

A skimmer rögzítését egy ilyen kis önbeszorulós tárcsával oldottam meg, de megoldható tapadó korongokkal is egy arra alkalmas akváriumban.

Kép

Kép

Kép

Kép

Kép

Video itt:

https://www.youtube.com/watch?v=veXrJ-tYrIY

Értelem szerűen légpumpa működteti. Két cső fut be. Egy a légemelőbe egy pedig a porlasztó kőbe külön-külön csappal.
Jelenleg keltetem a sórákokat és hétfőn kerülnek be a medencébe.
Folyamatosan beszámolok majd sikerült e a dolog.
Már akit érdekel. :)


2013. november 29., péntek 21:33
Profil
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 7 hozzászólás ] 

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás: