Pontos idő: 2024. április 27., szombat 9:11



Hozzászólás a témához  [ 16 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2
 DIY CO2 kerámia diffúzor 
Szerző Üzenet
Barkács Szaki
Avatar

Csatlakozott: 2010. február 9., kedd 19:24
Hozzászólások: 386
Tartózkodási hely: Létavértes - Debrecen
Köszönöm. Részemről az öröm.
Igazából 2 fajta gyantát használok.
Az egyik a Ablonczy kétkomponensű műgyantája. Ez kötés előtt olyan híg, mint egy festék vagy egy lakk.
Minden rést kitölt és jól beleivódik a porózus anyagokba. Kötés után kemény mint a műanyag.
Ennél egy kis fiolában van az edző, ami megindítja a megszilárdulást. Attól függ milyen hamar köt meg, hogy mennyit csepegtetsz ebből az anyagból a műgyantába.
A másik az inkább kétkomponensű ragasztó. Szinte bármelyik jó, ahol a 2 komponenst 1 az 1-ben kell összekutyulni.
Állaga sűrű kötés előtt, mint mondjuk a fogkrémé. Fontos elolvasni a kötési időt.
Én olyat szoktam választani, ami 5-30 percen belül megköt.
Más dolog a kötési idő és más a terhelhetőségi.
Akármit ragasztasz műgyantával vagy kétkomponensű ragasztóval, hiába a gyors kötési idő, akkor sem érdemes 24 óránál hamarabb használatba venni a ragasztott tárgyat.


2013. augusztus 27., kedd 9:42
Profil
Avatar

Csatlakozott: 2013. augusztus 20., kedd 15:41
Hozzászólások: 1078
Tartózkodási hely: Gyál
Szia Killer!

Nagyon tetszenek a diy munkáid!
Gondolkozom én is, hogy nekiesek egy ilyen full diy co2 rendszer összetákolásán, csak azt szeretném még megkérdezni, hogy pontosan milyen műgyantát használsz? Nem volt még dolgom ilyen ragasztóval, ezért nagyon nem akarok kísérletezni mindenféle márkával és típussal.
Előre is köszi a válaszod!

Üdv,
Laci

_________________
Kép


2013. augusztus 27., kedd 8:08
Profil
Adminisztrátor

Csatlakozott: 2010. január 14., csütörtök 20:30
Hozzászólások: 16084
Killer81 írta:
Hogy érted ?
Mezei levegőztető kompresszor egy nyikk levegőt nem bír átnyomni rajta.
Ha sima levegővel fecskendő segítségével megnyomatom, akkor olyan 1.2 BAR környékén kezdenek a bubik serkenni rajta kifele.
Addig szinte semmi.
Ha levegővel sikerül bele ekkora nyomást vinni, akkor a levegőt is ilyen apróra porlasztja.
Fecskendővel legalábbis igen.

Csak kíváncsi voltam.De utólag logikus , hogy nem mehet át rajta a levegő könnyen , hiszen akkor nem működne ilyen szépen a CO2 vel.

_________________
Kép


2013. augusztus 26., hétfő 19:13
Profil
Barkács Szaki
Avatar

Csatlakozott: 2010. február 9., kedd 19:24
Hozzászólások: 386
Tartózkodási hely: Létavértes - Debrecen
Hogy érted ?
Mezei levegőztető kompresszor egy nyikk levegőt nem bír átnyomni rajta.
Ha sima levegővel fecskendő segítségével megnyomatom, akkor olyan 1.2 BAR környékén kezdenek a bubik serkenni rajta kifele.
Addig szinte semmi.
Ha levegővel sikerül bele ekkora nyomást vinni, akkor a levegőt is ilyen apróra porlasztja.
Fecskendővel legalábbis igen.


2013. augusztus 26., hétfő 19:05
Profil
Adminisztrátor

Csatlakozott: 2010. január 14., csütörtök 20:30
Hozzászólások: 16084
Nagyon jó.Gratulálok.
Kíváncsi vagyok meddig müködik .
Megpróbálnád esetleg levegővel milyen bubit csinál ?

_________________
Kép


2013. augusztus 26., hétfő 18:28
Profil
Barkács Szaki
Avatar

Csatlakozott: 2010. február 9., kedd 19:24
Hozzászólások: 386
Tartózkodási hely: Létavértes - Debrecen
Sziasztok !

Sok minden elkészíthető házilag is az akvarisztikában. Miért ne lehetne jól működő CO2 porlasztót készíteni ? Egy minőségi üveg - kerámia diffúzor nem 2 forint.
Mégsem a megfizethetetlen kategória.
A YOUTUBE rengeteg próbálkozásnak volt már a tanúja.
Sajnos az esetek 80%-ában a lelkes ezermesterek a finom porlasztást egyáltalán nem tekintik szempontnak. Sok erőfeszítés után nem igen haladják meg egy sima porlasztókő "tudását".
Talán nem véletlen, hogy népszerűbbek a DIY külső reaktorok.
Én mégis megpróbálkoztam vele. Eddig elégedett vagyok az eredménnyel.
Az egész kulcsa a megfelelő membrán kiválasztása. Alakítható legyen, hogy méretre szabható maradjon. Kellően erős, hogy elviseljen 1,5-2 BAR nyomást. Ragasztható, hogy elhelyezhessük egy tokban. Végül eressze át a széndioxidot, de kellő ellenállással, hogy egészen apró buborékok formájában préselődjön át rajta.
A megoldás kézenfekvőbb volt mint gondoltam...

Először is kerestem egy üres haleledeles tégelyt.

Kép

A szárára rácsavartam egy egyenes szélű papírlapot és ennek mentén kirajzoltam a vágási vonalat.

Kép

Méretre vágtam az ujjam amputálása nélkül.

Kép

Az alját kifúrtam 5-ös fúróheggyel.
A tégely belsejét és kívülről a lyuk környékét csiszoló vászonnal átcsiszoltam.

Kép

A maradék tégelyből még 2db 5mm-es gyűrűt szabtam le.
A gyűrűket kívül és belül is átcsiszoltam.

Kép

Kép

A 2 gyűrűt kétkomponensű ragasztóval a tégely belsejébe ragasztottam a gyűrűk kisebbre vágásával.

Kép

5mm-es akril csőből egy 3cm-es darabot a furatba ragaszottam kívülről. Előtte a csövet a ragasztás helyén megcsiszoltam.

Kép

Belülről kapott némi epoxi öntést.

Kép

A műhelyem polcán szemet szúrt párom hörcsögének eltört égetett agyag gömbje.

Kép

Jobban összetörtem és egy darabjára fölrajzoltam a membrán körét.
A nagyját fogóval letördeltem, így készen állt a csiszoló vásznas megmunkálásra.

Kép

Kép

Kép

Kép

Ezt követte a membrán elvékonyítása körülbelül 2mm-re.

Kép

Kép

Kép

Kép

Szinte tökéletesen passzol a korong a tokba. Körben maradjon egy mm-es rés a műanyag és a kerámia korog között a ragasztáshoz.

Kép

Kép

Először is beleragasztottam az alsó pereménél a membránt a belső gyűrű pereméhez.
Mikor megkötött a ragasztás egy gyurma golyót nyomkodtam a membránra és egészen majdnem a pereméig nyomkodtam.

Kép

A külső peremet kiöntöttem műgyantával.

Kép

Kötés után fölválasztottam a gyurmát és 45 fokban lesarkalltam a műgyanta szegélyt.

Kép

Kép

A membrán a gyurmától és a kezünktől zsíros lesz. Emiatt napokig nem működik majd megfelelően. A zsírrétegen áttörve a kis buborékok nagyobbakban egyesülnek, ezért nem valósul meg a finom porlasztás. Ezért végső simításként fél milliliter sósavval vagy citromsavval pár percig áztatni kell a membránt, majd egy fogkefével átsikálni és tiszta vízzel leöblíteni. Akrilból beiktattam egy "U" alakú idomot a könnyebb csőbekötéshez.

Kép

Kép

Kép

Kép

A zsírtalanítás nem lett 100%-os, de idővel magától letisztul. A porlasztása viszont egészen kiváló. A finom porszerű buborékok tehetetlenül sodródnak a szűrő áramlatában.

Kép

Kép

Készítettem kisebb nano diffúzort is ugyanilyen technikával. Itt jöttem rá, hogy a zsíros membrán miatt nem porlaszt eleinte szépen.

Kép

Kép

Porlasztás 1 naposan zsírosan:

Kép

3 naposan:

Kép

5 naposan:

Kép

Zsírtalanítva egy külső reaktorba építve:

Kép

Az első ilyen diffúzorom hetek óta működik kifogástalanul. Egyenlőre nem jelentkeztek rajta eldugulási tünetek és még nem is algásodik a membrán.
Mivel nálam az elkészítéséhez szükséges ragasztók, műgyanták állandóan rendelkezésre állnak, így leosztva a felhasznált anyagok mennyiségére 250Ft alatt van egy előállítási költsége. Élettartami adatokkal még nem szolgálhatok.

Több kép itt:
https://plus.google.com/u/0/photos/116258240404433684758/albums/5915229471414420273

Videó itt:
http://www.youtube.com/watch?v=r2CiGlZSdQQ


2013. augusztus 26., hétfő 15:39
Profil
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 16 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  
cron