Pontos idő: 2024. április 29., hétfő 8:18



Hozzászólás a témához  [ 1 hozzászólás ] 
 DIY külső fűtés 
Szerző Üzenet
Barkács Szaki
Avatar

Csatlakozott: 2010. február 9., kedd 19:24
Hozzászólások: 386
Tartózkodási hely: Létavértes - Debrecen
Üdv Mindenki !

Eddigi akvarisztikai "karrierem" során nem sok minden bántotta jobban az akváriumban a szemem, mint a belső szűrő és az akvárium fűtő. Lényeg, hogy a fűtő dobogós helyen áll. Külön problematikája,
hogy a hamar elfáradó tapadó korongok, amelyek valamennyi esztétikát csempésznek az elhelyezésébe föladják a harcot és elengedik azt. A vízkőről és a kábelének elfáradásáról már szót sem ejtenék. :) Az egyik legkézenfekvőbb megoldás egy akváriumon kívül elhelyezett fűtés.
Régóta akartam már egy ilyet csinálni, de még az alapanyagokkal a kezemben sem volt nagy kedvem nekivágni. Az új 50-es növényes akváriumom elengedhetetlenné tette ezt a kiegészítőt.
Igaz nagy szükség még nincs rá. Ha hűteni akarom, akkor viszont nem árt, ha egy automata fűtő is dolgozik a háttérben, a malőrök elkerülése végett.
Biztosan állíthatom, hogy barkácsoló tevékenységem legrusnyább darabjával állok szemben.
Szerencsére ez egy olyan eszköz, amelynek nem feltétlenül kell látszania.

Hozzávalók:
- 2db Cappy Ice Fruit flakon, a nagy kupakos
- egy leselejtezhető 13mm-es átmérőjű önszorítós csap, de jó egy sima merev falú cső is
- műanyag lapból egy kb. 8x8cm-es darab
- pet palack ragasztására alkalmas gél vagy folyékony ragasztó, vannak erre spéci ragasztók, de marha drágák (pl. Loctite 406), ha fölcsiszoljuk finom vászonnal a ragasztandó részeket, akkor jó lehet epoxi, FBS, gél pillanat ragasztó is
- egy az akváriumhoz harmonizáló teljesítményű automata fűtő, amely teljesen elmeríthető és jól működik, de már nem olyan nagy kár érte
- csiszoló vászon finom és közepesen durva is
- gyurma :D
- kétkomponensű műgyanta

Tehát először is adott két darab Cappy-s flakon. Kiisszuk a tartalmát és kimossuk őket. (lassan nehogy megfájduljon a pocak)

Kép

Lehúzzuk róla a címkét és óvatosan az aljánál, ahol hengeres (nem mintás) az üveg és körbevágjuk az alját mindkettőnek. Párhuzamosan, nem össze vissza kacskaringósan.
Vágunk a műanyag lapból egy akkora korongot, amelyik éppen csak feszül az egyik flakon aljában, ha keresztbe fordítjuk. A korong közepére vágjunk egy kb. 40mm átmérőjű lyukat.
Megcsiszoljuk a flakon belsejét és külsejét is, ahol a korongot fogjuk illeszteni és beleragasszuk a azt.
Ez a korong fogja biztosítani, hogy mikor a két flakont egymás aljánál fogva egymásra húzzuk, akkor a belső flakon ne bicsaklódjon össze. A külső flakon belső oldalát is csiszoljuk meg, az illesztés helyénél.
Ha megszáradt a ragasztás, akkor próbáljuk ráhúzni a külső flakont a belsőre. Nem lesz könnyű, de sikerült nekem is. Ha sikerült összekapatni a kettőt, akkor az illesztendő felületeket ragasztózzuk meg és csavaró mozdulattal toljuk egymásba őket kb. 1cm-re. Ha megszáradt a ragasztás, akkor töltsük föl vízzel, hogy nem ereszt e sehol.

Kép

Kép

Kép

Kép

Volt egy ilyen aztsemtudommirevaló csapom.

Kép

Erről lefűrészeltem a 2db 13-as csonkot.

Kép

Felcsiszoltam az egyenes végüket.

Kép

Átfúrtam a kupakokat , hogy viszonylag passzosan illeszkedjen beléjük a két csonk.
Kevés ragasztóval rögzítettem őket a helyükön. Az egyik csonk a kupak közepére ment, a másik a kupak közepétől kicsit odébb, mert mellé kell még férnie a kábelnek is.

Kép

Kezdjük a bonyolultabbal:
Egy műanyag lapot átfúrtam és rálapogattam síkban egy diónyi gyurmát. A fűtő 220V-os dugvillájától 10cm-re elvágtam a vezetékes. Érdemes ilyenkor kihúzni a konnektorból. :)
Gondolom ezt mondanom sem kell. Egy kis vízkőtelenítés azért nem árt előtte.

Kép

A kupakot éppen hogy csak belenyomtam a gyurmába és a kupakra fúr lyukon behúztam a fűtő kábelét is. A fűtő értelemszerűen lefelé néz, kb. 7cm-re a kupaktól. Kis ragasztóval rögzítsük a kábelt úgy, hogy mellett sem folyhat be a kupakba a ragasztó.

Kép

Kép

Egy nagyobb kupaknak vágjuk le a tetejét és a nyomjuk a belső kupak köré központosan a gyurmába.
A két kupak közti teret kell kitölteni műgyantával.

Kép

Kép

A menet is olyan lett egy kicsit. Hál égnek, amit nem csiszoltunk meg, arról kötést követően viszonylag könnyen lejön majd a műgyanta.

Kép

Az egyszerűbb kupakot már nem is részletezem.

Kép

Kép

Kép

Gyakorlatilag készen is vagyunk:

Kép

Kép

Beiktatjuk a külső szűrő szívó ágába és mehet a menet.
Néhány alapvető dolgot azért érdemes betartani.
Ez minden fűtőre igaz még ha nem is szembetűnő helyre van írva, hogy ha babráljuk az aksit, akkor húzzuk ki a fűtőt. Máshogyan csak saját felelősségre.
Ami fontos lehet, hogy ha megállítjuk a szűrőt, akkor 1-2 perccel előtte húzzuk ki a fűtőt is, hogy a flakonban lévő térben ne melegítse fölöslegesen a vizet. Igaz ennyi vízben is lekapcsol, ha megvan a beállított hőfok. Azárt ennyi helyen 35 fokra is melegedhet a víz, mire visszahűl a fűtő, ha nem kering a víz. Ez meg annyira nem biztos hogy jó a baciknak a szűrőben... bár szerintem kibírják.
Áramszünet esetén sincs tragédia, mert ha a szűrő nem kap áramot, akkor a fűtő sem és az automatika kis helyen is működik benne.
Bár ez nem látszik így a képeken keresztül, de a belső korong beton stabilan egymásnak feszíti a két flakont és a korong méretezésénél ez a legfőbb szempont. A ragasztó már csak légmentesen tölti ki a teret.


2013. július 21., vasárnap 19:49
Profil
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 1 hozzászólás ] 

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 3 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás: