Pontos idő: 2024. április 26., péntek 6:11



Hozzászólás a témához  [ 22 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3
 ideális víz - novenyesakvariumok receptje 
Szerző Üzenet

Csatlakozott: 2010. február 21., vasárnap 10:56
Hozzászólások: 259
Szia, Növényes! :-)

Érdekes a cikked, grat! :smaci:

Kérdésem azért lenne: nem túl pepecs meló ez a visszasózgatás? ;)

Én akvarizálásra a vízadagolónk vizét használom (gyárilag visszasózott RO-víz), ahol szükséges, további ozmóvízzel lágyítva. A növények burjánzanak, a crs-eim is jól érzik magukat benne. A ballonon a következő értékek vannak feltüntetve: Ca 32 mg/l, K: 9,5 mg/l, Mg: 8,0 mg/l.

Üdv, várom a további, hasonlóan tudományos igénnyel megírt cikkeidet.

H.


2012. január 12., csütörtök 9:31
Profil

Csatlakozott: 2011. augusztus 24., szerda 16:16
Hozzászólások: 846
Sziasztok,
meg szeretnék veletek osztani egy információt, várom a kritikát, hozzászólásokat.
Az alapvető gondolatom az volt, hogy milyen is lenne az ideális víz növényes akvarisztikai célra.
Sok gondolkodás/kísérletezés után a következőkre jutottam:
1., Végy 40 Liter ozmóvizet
2., Vegyél egy Dennerle Remineral+ ásványi sót, majd tegyél ebbe a 40 literbe 1 adaggal a mellékelt kanállal. (10 gramm)
3., Vegyél a patikában egy kis kálium-szulfátot (K2SO4) -fillérekért adják- és tegyél bele ebbe az oldatba 1 grammot
4., Vegyél ugyancsak a patikában egy kevéske magnézium-szulfát-heptahidrátot (MgSO4·7H2O) -sziltén filléres cucc- majd ebből is tegyél a 40 literbe egy grammal. (A patikában magnézium-szulfátot kérj, azt jobban fogják ismerni.

Keverd el ezeket az anyagokat, és ezt használd vízcserére.

Akkor nézzük miért is jó ez a keverék:
Igazából sajnos nem találtam olyan ásványi sót, mely minden tekintetben megfelelne a növényes akvarisztikának. A legjobban megfelelő szerintem a Seachem Equilibrium lenne, de kicsit bizonytalan vagyok az olyan sókkal szemben melyek vasat tartalmaznak. A második legalkalmasabb a Dennerle cucca. Ezt elvileg a gyártó diszkoszozásra ajánlja (nem tudom miért...) a nyomelemek megfelelő mértékben megvannak benne. Most nézzük az alapvető tulajdonságait:
Ha a fent említett adagot belekeverjük a 40 liter vízbe, akkor a víz 7,625mg/l káliumot, 30mg/l kalciumot és 6,25 mg/l magnéziumot fog tartalmazni. Ezekből első ránézésre látszik, hogy a magnézium-kalcium arány nem az ideális. Ideális esetben ennek 1:3 és 1:4 érték között kell mozogni. Hozzáteendő, hogy a növények 30-40mg/l kalcium, valamint 5-10mg/l magnézium érték mellett nőnek a legjobban. A hozzátett 1 gramm magnézium-szulfát-heptahidrátot 2,465mg/l értékkel fogja megnövelni a magnézium szintjét. Akkor eddig összességében 7.625 mg/l kálium, 30mg/l kalcium, valamint 8.715mg/l magnézium szintnél tartunk. Ezzel be tudtunk állítani egy ideálisnak nevezhető 1:3,44 arányt. (30/8,715=3,44) A következő probléma a kálium szint helyrehozatala. Ezen a harmadik adalékkal, a kálium szulfáttal tudunk segíteni. Az egy gramm kálium-szulfát 11.218 mg/l értékkel fogja megnövelni a vizünket. Ezzel el is érkeztünk a kész értékekhez: 8.715 mg/l magnézium, 30mg/l kalcium, valamint 18.843mg/l kálium. Ezek a legfontosabb anyagok egy vízben. A káliumról elég sok vita folyik, hogy milyen szintet is kellene beállítani, viszont nagyjából egységes a nézet, hogy 10 és 30 mg/l közé kellene beállítani. Én inkább lefelé tendálok, mert a mai divatos makró tápanyagokban úgy is van elég kálium, nem kell túlzásba vinni. Emellett 1 grammot sokkal egyszerűbb kimérni mint 0,8-t...

Innen már csak egy dolgunk maradt, kiszámolni, hogy ezek az értékek mit fognak jelenteni KH/GH szinten, mivel ezzel a két méréssel gyorsan és biztonsággal ellenőrizhetjük a keverékünket. A KH mérése a legegyszerűbb. Mivel KH emelő anyagokat nem adtunk a keverékhez, ezért az eredeti Dennerle cucc KH-ja lesz érvényes. Ez a 10 gramm 40 literre 3,25-ös KH-t fog jelenteni. (100 literre 10 gramm 1,3 KH). A GH esetében nehezebb a helyzet, mivel a GH-t a kalcium és a magnézium is befolyásolja. Amit tudunk, hogy a GH-t a következő módon kell számolni: 7.144 mg/l kalcium = 1 GH és 4.356 mg/lmagnézium = 1 GH
A Dennerlében volt 30mg/l kalcium és 6,25 mg/l magnézium. Ez eddig 4,19GH + 1,43GH = 5,62GH. Ehhez jön még az 1 gramm magnézium-szulfát-heptahidrát okozta 2,465mg/l emelkedés, mely 0,57 GH-nak felel meg. Az eredmény 3,25KH valamint 6,19GH.
fogyasszuk egészséggel :kocka: :kocka:

_________________
Üdvözlettel,
novenyesakvariumok

http://borosgabor.blogspot.de/
http://www.flickr.com/photos/borosgabor1984


2012. január 11., szerda 20:21
Profil Honlap
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 22 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  
cron